“Film Yapımında Güncel Sorunlar ve Çözüm Önerileri” Ele Alındı

Özge KONDAKÇI

“Film Yapımında Güncel Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu etkinlik ve workshop, Senarist, Yönetmen, Yapımcı Semra Dündar’ın katılımıyla İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Etkinlik “Aşk Nerede” film gösterimiyle başladı. Film gösteriminin ardından konuşan Dündar, okurken çalışan öğrencilerden olduğunu belirterek sözlerine başladı. Dündar, öğrencilere akademik kariyerlerini ihmal etmemeleri konusunda öğütlerde bulundu.

Dündar, “Bizim meslek çok fazla peşinden koşturan bir iş. Bağlantı kurduğunuz insanların peşini bırakmayın ve muhakkak bir şeyler isteyin, kendi işinizin takipçisi olun” dedi. Öğrenciyken evinin karşısında bulunan film şirketine gidip asistan olmak için çabaladığını belirten Dündar, bu sektörde ilerlemek için önce setlere gidilmesi gerektiğini ve asistan veya yardımcı olarak bir yerden başlamak gerektiğini ifade etti.

Filmin dört aşamadan oluştuğunu söyleyen ve bu aşamaları öğrencilerle paylaşan Dündar, öncelikle hayal etmek gerektiğini vurguladı. Hayalin bir cümleye çevrildiğini ve bu cümlenin filmin kendisi olduğunu belirtti. “Her film bir cümle ile başlar ve bir cümle ile biter. O cümle o filmin özgürlüğüdür” dedi.  Cümleden sonra projenin nasıl bir proje olacağının karar verilmesi gerektiğini aktaran Dündar, filmin gişe filmi mi yoksa bağımsız film mi olacağı kararının önemli olduğunun altını çizdi. Bu kararın yazılacak senaryodan, kurulacak ekibe, filmin gösterime gireceği yere kadar her şeyi etkileyen bir karar olduğunu vurguladı.

Konuşmasının sonunda Dündar’a İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgü Yolcu teşekkür belgesi takdim etti.

Leave A Reply