Tercih ve Tanıtım Günleri Tamamlandı

​İstanbul Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde düzenlenen İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tercih ve Tanıtım Günleri 2018, 1-12 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda gerçekleştirildi.

İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası, 1 Ağustos’ta sabah 10.00’da İÜ ve İÜ-C Tercih ve Tanıtım Günleri 2018 kapsamında öğrenci ve velilere kapılarını açtı. İstanbul Üniversitesi, 12 Ağustos’a kadar öğrenci ve velilerini tarih ve doğanın birleştiği, birçok kuş türünün yaşadığı ve pek çok ağaç türünün bulunduğu Beyazıt Merkez Yerleşkesi’nde ağırladı.

İÜ ve İÜ-C Tercih ve Tanıtım Günleri’ne ilk gününden son gününe kadar öğrenci ve veliler yoğun ilgi gösterdi.

Öğrenciler Öğretim Üyeleri ile Bir Araya Geldi

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, Tercih ve Tanıtım Günleri kapsamında kurulan stantları gezdiler ve öğrencilerle sohbet ettiler.

Öğrenciler, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası içinde kurulan masalarda öğretim üyeleri ile yüz yüze görüşme imkânı buldular. Fakülte ve üniversite hakkında genel bilgilerin yanı sıra öğrenciler, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’nın tarihi, yerleşkeleri, burs, beslenme, barınma, spor, sağlık ve sosyal olanakları, öğrenci ve öğretim üyesi değişim programları gibi pek çok konuda bilgilendirildiler.

Tüm fakülte ve yüksekokulların katıldığı İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tercih ve Tanıtım Günleri 2018’de Teknoloji Transfer Merkezi, Öğrenci Kültür Merkezi, Merkez Kütüphane, Rehberlik ve Danışmanlık Birimi, Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi, Erasmus, Mevlana ve Farabi Ofisleri, Kariyer Geliştirme Merkezi, Öğrenci Kültür Merkezi ve Spor Birliği Kulübü de öğrenciler için stant açtı.

Yaklaşık olarak 100 personelin görev aldığı İÜ ve İÜ-C Tercih ve Tanıtım Günleri’nde, öğrenci ve velilere çeşitli ikramlar yapıldı.

İletişim Fakültesi Tercih ve Tanıtım Günleri’nde

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu’nun ziyaret ettiği İletişim Fakültesi standında, fakülte tanıtım filmi gösterilirken, İletim Gazetesi ve fakülte tanıtım broşürleri öğrencilere sunuldu. Radyo İletişim yayın aracının Rektörlük Bahçesi’nde yayın yaptığı Tercih ve Tanıtım Günleri’nde İletişim Fakültesi Uygulama Birimleri, İletim Gazetesi, İÜWEBTV ve Radyo İletişim ekipleri görev aldı.

“Akıllı Tercih ile Tercih Şenliği” Gerçekleştirildi

İÜ ve İÜ-C Tercih ve Tanıtım Günleri 2018’de Akıllı Tercih Eğitim Danışmanları, 2-12 Ağustos tarihlerinde her gün 11.00-17.00 saatleri arasında öğrencilerle buluştu.

Öğrenciler, Akıllı Tercih Eğitim Danışmanları ile birebir buluşurken, aynı zamanda, hazırlanan workshop çalışmalarıyla da keyifli bir gün geçirdiler. Tercih Şenliği alanında yapılan özel haber ve röportaj çekimleri, her gün TRT Haber ekranında saat 14.15’te Akıllı Tercih programında yayınlandı.

“Akıllı Tercih İle Tercih Şenliği” programı kapsamında, İÜ Kariyer Geliştirme Merkezi (KAGEM), PAKUAGRAM Psikoloji ve Gelişim Akademisi ve İMPRESS Akademi tarafından etkinliğe katılan öğrencilere, “Meslek Belirleme Testi”, “Kişilik Testi” yapıldı. Öğrenciler aynı zamanda “Tercih Rehberliği” danışmanlığından da yararlandılar.

Alev Nallar Emiroğlu’nun koordinatörlüğünü üstlendiği etkinliklerde, ilk olarak Kişisel Dönüşüm Danışmanı Mehmet Bayramoğlu “Başarı ve Motivasyon” üzerine söyleşi gerçekleştirdi. Sonrasında, eğitim uzmanı Celil Vardar, öğrencileri, puan türlerine göre nasıl tercih yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirdi. Diğer oturumlarda ise HAVAŞ Genel Müdürü Kürşad Koçak, öğrencilere özel sektör, iş imkânları ve havacılık konusunda açıklamalarda bulundu. Ardından, Kariyer ve İletişim Danışmanı Nur Erdem Özeren öğrencilerin tercih sürecinde merak ettikleri soruları yanıtladı.

Etkinlikler kapsamında Kariyer ve İletişim Danışmanı Nur Erdem Özeren öğrencilerin tercih sürecinde merak ettikleri soruları yanıtladı. Sonrasında Kişisel Dönüşüm Danışmanı Mehmet Bayramoğlu “Çoktan Seçmeli” konulu seminer verdi ve başarıya giden yolda motivasyon ve mutluluğun önemine vurgu yaptı. Teknoloji yazarı ve youtuber Timur Akkurt ise öğrencileri youtube içerik üretimi, internet filtreleri, youtuber olmanın avantajları ve dezavantajları hakkında bilgilendirdi.

Ayrıca, “Akıllı Tercih İle Tercih Şenliği” etkinliği kapsamında, Yoga, Ebru Sanatı, Kendini Tanı, Seramik Çalıştayı, Dj Okulu, Kumaş Boyama, Cam Boyama, Kokulu Taş Boyama gibi workshoplarla öğrenciler oldukça keyifli vakit geçirdiler.

Akıllı Tercih Şenliği kapsamında İletişim Fakültesi öğrencileri de TRT ekibi ile birlikte görev alarak deneyim kazandı.

Tercih ve Tanıtım Günlerinde Sanat Çalışmaları Yapıldı

İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENUYGAR) Sanat Atölyesi Sanatsal Faaliyetler Uygulama Ekibi, 1-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Merkez Yerleşkesi’nde İstanbul Üniversitesi Tercih ve Tanıtım Günleri süresi boyunca çalıştayları düzenledi.

İstanbul Üniversitesi’nde Engelsiz Sanat faaliyetleri İÜ ENUYGAR’a bağlı “ENUYGAR Sanat Atölyesi Koordinatörlüğü” tarafından sürdürüldü. Tercih ve Tanıtım Günleri süresi boyunca gerçekleştirilen çalıştayların yürütücülüğünü İÜ EUYGAR Sanat Atölyesi Koordinatörü Öğretim Görevlisi Özlem Tuğal üstlendi. Çalıştay ekibinde ise Sema Yıldırım, Esin Gültekin ve Burcu Yıldırım yer aldı.

“Kampüste Engelsiz Sanat”

Gerçekleştirilen çalıştaylarda, aday öğrencilere seramik kilini şekillendirme yöntemleri gösterilerek, öğrenciler uygulamalı olarak yeni formlar şekillendirdi. Şekillendirilen formlar fırınlandıktan sonra, bu çalıştayın anısına bir pano oluşturulup İstanbul Üniversitesi’nde sergilenecek. Çalıştaylarda ebru sanatı ile ilgili çalışmalar da yapıldı.  Çalıştaya katılan öğrencilere, İstanbul Üniversitesi’nde daha önce yapılmış olan ve hala sürdürülmekte olan sanatsal faaliyetler ve projeler hakkında bilgi verildi.

Tercih ve Tanıtım Günleri Sosyal Medyadan Takip Edildi

Aday öğrenciler, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tercih ve Tanıtımları ile ilgili tüm bilgilere, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa sosyal medya hesaplarından (twitter, facebook, instagram, youtube) ulaştı.

Leave A Reply