Usta Gazeteci Ali Gevgilili Hayatını Kaybetti

Basın tarihimizde birçok yeniliği gerçekleştiren ve Türkiye’de ilk kez Milliyet Gazetesi’nde bağımsız ekonomi sayfası hazırlayan usta gazeteci Ali Gevgilili 80 yaşında hayatını kaybetti.

Ali Gevgilili’nin vefatı dolayısıyla açıklama yapan İstanbul Üniversitesi (İÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu, “Fakültemizde daha önce öğretim üyeliği yapmış olan Ali Gevgilili’yi kaybettik. Ali Gevgilili mesleğine uzun yıllar boyunca çok değerli çalışmalar ile katkıda bulundu. Kendisine Allah’tan rahmet kederli ailesine, yakınlarına ve tüm basın camiasına başsağlığı diliyorum” dedi.

“Bilgili ve Derin Bir Gazeteciydi”

İÜ İletişim Fakültesi Stüdyoları (İFS) tarafından hazırlanan “Basın Tarihinin İzinde: Ali Gevgilili” belgeselinin Genel Koordinatörü ve İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin ise Gevgilili’nin vefatının ardından, “Meslek büyüğüm, dostum Ali Gevgilili benim için; sancılarla dolu Türk basınının aydınlık yüzü. Ömrünü gazeteciliğe adayan, mesleğimizin yüz akı olan, ilerici fikirleriyle birçok yeniliğe imza atan Ali Gevgilili çok yönlü, bilgili ve derin bir gazeteciydi.Çok dürüst, ılımlı, naif, adaletli, iyi bir insandı. Ali Gevgilili ile 20 yıllık dostluğumuz boyunca çok güzel anılar biriktirdik. İletişim Fakültesi Dekanlığı yaptığım dönemde kendisi fakültemizde dersler veriyordu. Çevresindeki herkesin yoluna ışık olan birisiydi. Kendisini kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz” sözlerini sarf etti.

Ali Gevgilili Kimdir?

1938 yılında İzmir’de doğan Gevgilili, gazetecilik mesleğine 1954 yılında Ege Ekspres’te başladı. Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde gazetecilik yaptıktan sonra 1963’te Milliyet gazetesine girdi. “Günlük” başlıklı köşesinde politikadan, kültüre, eğitimden sanata kadar birçok alanda yazılar kaleme aldı. Abdi İpekçi’den sonra bir süre başyazarlık yaptı. Bir dönem İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyeliğinde bulundu. Siyasal yazılarından başka sinema eleştirmenliğiyle tanındı. Yedinci Sanat, Yeni Dergi, Milliyet Sanat Dergisi başta olmak üzere birçok dergide sinema yazıları yayımlandı.

Yayınlanmış Eserleri: Atatürkçü Dış Politika, NATO ve Türkiye, Türkiye’de 1971 Rejimi, Tarım Toplumundan Sanayi Toplumuna Geçiş Aşaması, Yükseliş ve Düşüş, Türkiye’de Yenileşme Düşüncesi, Sivil Toplum, Basın ve Atatürk, Çağını Sorgulayan Sinema, Türkiye’de Kapitalizmin Gelişmesi ve Sosyal Sınıflar.

Ali Gevgilili’nin hayatını konu alan “Basın Tarihinin İzinde: Ali Gevgilili” belgeselini izlemek için bağlantı adresine tıklayınız: https://drive.google.com/file/d/0BylpUMTTAI1ZakxqNkxBUlp5TXM/view

*Fotoğraflar Türkiye Sözlü Basın Tarihi adlı kitaptan alınmıştır.

Leave A Reply