Yaşam Boyu Bir Süreç: “Yenilikçi Girişimcilik”

Merve TOKAZ

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Girişimcilik Komisyonu tarafından düzenlenen “Yenilikçi Girişimcilik” etkinliği 17 Ekim Çarşamba günü İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Etkinlikte İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu, öğrencilerle yenilikçi girişimciliğin temel kurallarını paylaştı. “Öncelikle sizleri kutluyorum birinci sınıf olarak okulumuza ve aramıza hoş geldiniz. Girişimcilik komisyonu olarak biz sizlerin her zaman yanındayız. Unutmayın ürettiğiniz kadar varsınız, üretebildiğiniz kadar yaşarsınız” sözleriyle konuşmasına başlayan Prof. Dr. Pembecioğlu girişimcilik sürecinin işleyişi, inovasyon sistemi, inovasyon döngüsü ve girişimci olmak için atılması gereken adımlar gibi konularda bilgilerini paylaştı.

Sosyal Girişimcilik ruhunun önemine vurgu yapan Prof. Dr. Pembecioğlu, “Verimlilik  dediğimiz şey gerçekten ne kadar gerekiyorsa o kadar üretmektir. Bu noktada ihtiyaç tespiti yapmak çok önemlidir. Girişimcilik ve esnaflık birbirine karıştırılmamalıdır. Kurum adına yapacağınız her türlü girişimcilik projesi değerlendirmeye alınır” diyerek girişimcilik ruhunun yaygınlaştırılması gerektiğinin önemini dile getirdi.

Konuşmasına inovasyon sistemi üzerine bilgilendirme ile devam eden Prof. Dr. Pembecioğlu, temel sorunlardan bir tanesinin buluşları belgelemek olduğunu dile getirerek “Yenilik sadece bir buluş değil, o buluşa değer katabilmektir. Bu noktada girişimci riski göze alan kişi demektir. Riskten kaçan kişi girişimci olamaz. Ne kadar güzel  bir fikriniz olursa olsun bunu topluma kabul ettirmeniz gerekir.” şeklinde konuştu.

İz bırakan girişimcilik örneklerini ve hikayelerini öğrencilerle paylaşan Prof. Dr. Pembecioğlu,  “Sizin kendinize neyi hedef olarak seçtiğiniz çok önemli. Bizler doğru hedefler seçmek, sağlıklı ve doğru bir biçimde fikirlerimizi geliştirmek zorundayız. Her şey beraberinde farklı bir fikir getirir. Sizlere tavsiyem kendinizi bir çocuk olarak görün ve hayata merakla bakın. Her birinize katılımlarınız için teşekkür ediyorum ve fikirlerinizi bekliyorum” sözleriyle semineri sonlandırdı.

Etkinliğe Girişimcilik Komisyonu’nda bulunan İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Nilüfer Fatma Göksu, Doç. Dr. Uğur Gündüz, Dr. Öğr. Üyesi Özlem Gündüz Kalan, Arş. Gör. Dr. Mehmet Sarı  da katıldı.

Leave A Reply