Politik Felsefe Tartışıldı

Arda ORMANCI – Sena PINAR

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü tarafından bu sene üçüncüsü düzenlenen “Politik Felsefe Günleri” isimli etkinlik gerçekleştirildi.

“Politik Felsefe Nedir?” temasını barındıran etkinlik, 23 Ekim’de Edebiyat Fakültesi Kurul Odası’nda, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi’nin konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Develi, yaptığı konuşmada güzel bir iş yaptıklarını ve fikir paylaşımının önemini vurgularken “Politik Felsefe Günleri ve buradan çıkan ürünler Türkiye’de politikanın daha derinlikli yapılmasını, anlaşılmasını, yorumlanmasını mümkün kılacak sonuçlar üretecektir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Develi’nin açılış konuşmasının ardından kürsüye konuşmacılarla birlikte davet edilen Oturum Başkanı İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Çakmak, Prof. Dr. Develi’ye desteklerinden ötürü teşekkür ettikten sonra “Filozof Krallık dönemiyle değil, Filozof Yurttaş dönemiyle ilgileniyoruz” diyerek sözü konuşmacılara bıraktı.

Prof.Dr. Çakmak’ın başkanlığında gerçekleştirilen iki oturumda yer alan sunum başlıkları şu şekilde;  Cengiz Çevik “Antik Yunan’da Felsefe ya da Politik Felsefe”, Funda Günay “Teolojik-Politik Problem ve Politika Felsefesi”, Armağan Öztürk “Demokratik Rasyonallik Temelli Felsefe”, Tacettin Ertuğrul “Politik Felsefe ve Teknik”  M. Ertan Kardeş ” Politik Felsefe Nedir? Ayrımlar ve Farklar”, Ateş Uslu “Politik Felsefe ve Diyalektik”, Kurtul Gülenç “Politik Felsefe ve Normativite”, Cengiz Çakmak “Politik Yargı Olarak Politik Felsefe”.

Leave A Reply