Çocuklar İçin 1 Kitap = 1 Gelecek

Yağmur Ceren KURAL

Köy okullarında okumakta olan öğrencilerin hayal güçlerinin gelişmesi ve kitapla tanışıp, okuma alışkanlıklarının oluşması amacıyla İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı mezunu Erzan Aktar tarafından başlatılan “1 Kitap=1 Gelecek” projesi çocukların yüzünü güldürüyor.

Projenin önceliğinin, öğrencilerin sosyal ve okul hayatlarında daha etkin ve üretici bireyler olmalarını hedeflemek olduğunu kaydeden Aktar, sosyal medya kanalları üzerinden “okumak güzel şey” çağrısıyla bu hedef doğrultusunda çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.

Çocuklar Sonsuz Hayal Kurabilecekler

Projeye başlayış sürecini anlatan Aktar, “2009 yılında Doğu Anadolu Bölgesi’nde bir köy okulu için sosyal medya üzerinden bir çağrı yaparak başladık. Çağrıya cevap veren o kadar çok gönüllü oldu ki kolilerce kitap topladık ve kardeş okulumuza gönderebildik. Bu okul bizim için bir dönüm noktası oldu diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Kardeş okullara ziyaretler düzenlenmesinin projenin en önemli parçası olduğunu söyleyen Aktar, “Bu ziyaretlerimizde çocuklarla beraber kitap okuyoruz, kitap üzerine tartışıyoruz ve birbirimize sorular sorup, onların üzerinden başka hikayeler çıkarıyoruz. Çocukların ders dışında öğrendiklerini anlatabilecekleri ve sonsuz hayal kurabilecekleri alanlar yaratmaya çalışıyoruz” dedi.

Sosyal medya hesapları üzerinden destek verilecek okulların ihtiyaçlarının paylaşıldığını bildiren Aktar, sosyal medya aracılığı ile daha fazla insana ulaşıldığını ve desteklerin artmasının kolaylaştığını dile getirdi.

“7 Bölgede 125’ten Fazla Köy Okuluna Ulaştık”

Proje ile manevi bir bağ kurmanın önemli olduğuna dikkat çeken Aktar, bu doğrultuda maddi yardım kabul edilmediğini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: “Her gönüllümüz, öğrenciler için alışverişini kendisi yapıyor ve bize iletiyor. Bizler de bu noktada hediyelerimizi doğru şekilde öğrencilere iletmekle yükümlü oluyoruz. Okul ziyaretlerine de isteyen gönüllülerimiz katılabiliyor. Hep beraber yaratılan bu ortam, öğrencilere moral desteği sağlıyor ve gönüllere iç ferahlığı hissettiriyor.”

Şu ana kadar 7 bölgede 125’ten fazla köy okulunda, binlerce öğrenciye ulaşıldığının altını çizen Aktar, “Her gün büyüyen gönüllü ağımız ile çocukların dileklerini gerçekleştirmek, onların yüzlerine kocaman gülümsemeler kondurmak için kalbi çarpan güzel insanlar ile beraber daha çok çocuğa ulaşma hedefindeyiz” dedi ve  Türkiye’nin dört bir köşesindeki köy okullarının hepsine kitaplık ve kütüphane kurma amacında olduklarını belirterek, “Bu uğurda her türlü desteğe de açığız” şeklinde konuştu.

Dezavantajlı bölgelerde eğitim ve öğretim görmeye devam eden öğrencilere okuma alışkanlığının sadece kitap göndermekle kazandıralamayacağının bilincinde olduklarını vurgulayan Aktar, “Bu noktada, öğrencilerin kendilerini destekleyen birilerinin olduğunu bilmeleri, ziyaretlerimiz esnasında da gönüllülerimizin onlarla birebir vakit geçirmeleriyle öğrencilerin okumaya olan isteklerinin arttığını gözlemlemekteyiz” dedi.

Aktar, proje olarak zamanla okulların ve öğrencilerin kitap ihtiyaçlarının da ötesine geçildiğini belirterek, çocukların çanta ve giyim ihtiyaçlarına yönelik olarak projelerle destek vermeye çalışıldığını söyledi ve konuşmasını sonlandırdı.

Leave A Reply