İşkenceye Uğrayan Papağan Veteriner Fakültesi’nde İyileşiyor

Tuğçe AYÇİN

İşkence edilmesiyle gündeme gelen ve medyada büyük yankı uyandıran papağan, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi’nde tedavi ediliyor. Papağanın durumu hakkında Veterinerlik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Özsoy İletim gazetesine bilgi verdi.

Eski bir televizyon programı yarışmacısının, papağanına işkence ederek sosyal medyada yayınladığı video, büyük tepki toplamıştı. Papağana eziyet eden şahıs hakkında yapılan şikâyetler ve suç duyurusunun ardından adli işlemler başlatıldı ve papağan şahıstan alındı. Papağan, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Acil Kliniği’ne götürüldü, tedavi altına alındı.

“Papağan Eziyete Uğramış”

Papağanın sağlık durumu hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Özsoy, “Afrika Gri Papağanı türündeki bu papağan, medyada da yer aldığı gibi bir kişi tarafından ciddi biçimde darp edilmiş, eziyete uğramış. Muayenesini yaptığımızda göz, kafa ve yanak bölgeleri civarında kan oturmaları ve darp izleri gördük” şeklinde konuştu. Aynı zamanda papağanın bir ayağında, diz ekleminde de çıkık olduğunu kaydeden Prof. Dr. Özsoy, ilk gün gerekli tedavilerin yapıldığını, papağanın beslenmesinin ve strese karşı korunmasının gerçekleştirildiğini belirtti.

“İyileşebileceğini Umut Ediyoruz”

Papağanın bugün operasyona alındığını ve genel durumunun iyi olduğunu aktaran Prof. Dr. Özsoy, “Papağanın diz eklemini tespit ettik. İyileşene kadar hospitalizasyonu ve rehabilitasyonu bizim tarafımızdan yapılacak” diye konuştu. Diz eklemi çıkığının oldukça kötü bir bozukluk olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özsoy ifadelerini şu şekilde sonlandırdı: “Diz eklemindeki bu duruma rağmen papağanın iyileşebileceğini umut ediyoruz. Başındaki şişliklerin de yavaş yavaş geçmeye başladığını görüyoruz. Hayvan çok stresli; yaklaştığınız zaman bağırıyor, çığlık atıyor. Zaman zaman bunun için karanlık yerde, sakin bir şekilde tutmaya çalışıyoruz. Bu durumun da yavaş yavaş geçeceğini tahmin ediyoruz.”

Leave A Reply