İletişim Fakültesi Seramikle Renklendi

Celil KURŞUN, Sümeyye YAĞCI
Kapak Fotoğrafı: Hüseyin ESKİN

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi renklenmeye devam ediyor. İÜ İletişim Fakültesi giriş katı duvarına öğretim üyeleri, öğrenciler ve personellerin yaptığı seramik çalışmaları yerleştirildi. Döşenen seramiklerin üzerinde fakülte içerisindeki uygulama birimlerinin logolarının ve iletişimle ilgili simgelerin sanatsal bir biçimde yer aldığı gözlemlendi.

Seramik desenlerle oluşturulan çalışmayı İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu, İstanbul Üniversitesi ENUYGAR Sanat Atölyesi Koordinatörü ve İÜC El Sanatları Bölümü Cam, Seramik, Çini Programı Öğr. Gör. Özlem Özer Tuğal değerlendirdi.

İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yolcu, akademik personelin ve öğrencilerin bir araya gelerek yaptıkları bu çalışmaların amacının birbirimizle kaynaşmak, dayanışma ve yardımlaşma olduğunu belirtti. Prof. Dr. Yolcu, geçen yaz çocuklarla yapılan sanatsal faaliyetleri ve yakın zamanda fakültenin zemin katına yapılan resim ve renklendirme çalışmalarını hatırlattı. Dersliklere de yağlı boya ve tuval eserleri yapılacağını söyleyen Prof. Dr. Yolcu, oluşturulan bütün bu eserlerin, fakülteye renk katarak öğrencilerin okula olan aidiyet ve sahiplik duygusunu arttırdığı ve ileride güzel anılar olacağını ifade etti.

Seramik çalışmasının fikrini veren Prof. Dr. Yolcu, her ne kadar fikri kendisi verse de bu çalışmanın akademik personel ve öğrencilerle hayata geçirildiğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

İletişimi Simgeleyen Desenler

Seramik çalışmasının koordinatörlüğünü yapan Öğr. Gör. Özer Tuğal, seramik çalışmasının başlangıç, gelişme ve sonuç aşamalarına değinerek, “Uygulama Araştırma Merkezi’mizin Sanat Atölyesi mevcut. Çalışmalar Sanat Atölyesi’ndeki imkânlarla yapıldı. İletişim Fakültesi’ndeki çalışmalarımız da Ergün hocamızın desteğiyle başladı ve emeklerle hazırlanmış seramikler, bugün İletişim Fakültesi duvarında yerini aldı” ifadelerini kullandı.

Seramik çalışmasında İletişim Fakültesi’nin katkısından da bahseden Öğr. Gör. Özer Tuğal, “Seramik, cam, kumaş, baskı sanatları olmak üzere ‘Engelsiz Sanat’ ismiyle bu yılki Tercih ve Tanıtım Günleri’nde bir stant kurduk. Tercih ve Tanıtım Günleri’ne gelen öğrencilerin katılımlarıyla ve özelikle en yoğun katılımı sağlayan İletişim Fakültesi hocaları, personeli ve öğrencileri ile birlikte bir çalışma gerçekleştirmiş olduk. Bunun akabinde seramiklerle ‘İletişimi Simgeleyen Desenler’ konseptli bir çalışmayı İletişim Fakültesi’nde sergilemeye karar verdik” şeklinde konuştu.

Öğretim üyeleri ve idari kadronun yanı sıra öğrenciler de seramiklerin döşenmesini ve fakültenin renklendirilmesini ilgiyle takip ederek böyle çalışmalardan duydukları memnuniyetleri dile getirdiler.

Leave A Reply