İstanbul Üniversitesi´nde 100 Saat Astronomi

Celil KURŞUN, Murat KASAP

Uluslararası Astronomi Birliğinin (IAU) 100. Kuruluş Yıldönümü kapsamında 2019 yılı boyunca düzenlenecek etkinliklerden ilki olan “100 Saat Astronomi”, 10-13 Ocak tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde gerçekleştirildi.

Etkinlik programında  tarihi gözlemevi ve Gleissberg astronomi koleksiyonu ziyareti, video gösterimleri, teleskop gözlemleri, planetaryum gösterimleri ve evren, astronomi tanımı ve Türkiye’de astronomi konulu seminerlerin düzenlenmesi de yer alıyor.

“Aynı Gökyüzü Altında Geçen 100. Yılı Birlikte Kutlayalım”

Türkiye’de IAU 100. Kuruluş Yıldönümü etkinliklerini koordine eden IAU Ulusal Bilim-Toplum Koordinatörü ve İÜ Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Sinan Aliş, bu etkinlikler hakkında “2019 boyunca başta Türkiye’deki üniversitelerimizin astronomi ve uzay bilimleri bölümleri ve gözlemevlerimiz olmak üzere birçok kişi ve kurum tarafından etkinlikler düzenleniyor ve Türkiye’de bu etkinlikler IAU’nun ulusal üye kuruluşu olan Türk Astronomi Derneği (TAD) tarafından koordine ediliyor” dedi.

72 farklı ülkede 700’den fazla etkinliğin gerçekleştirileceği 100. Kuruluş Yıldönümü kutlamalarının resmi açılış etkinliği 11-12 Nisan 2019 tarihlerinde Brüksel’deki Akademi Sarayı’nda düzenlenecek.  Astronomi ve uzay bilimleriyle ilgili her meslekten uzman ve astronomi meraklıların katılmasının planlandığı bu etkinliklerde, “Aynı Gökyüzü Altında Geçen 100. Yılı Birlikte Kutlayalım” mesajı verilmesi hedefleniyor.

“Astronomiye Meraklı Herkesi İstanbul Üniversitesi’ne Bekliyoruz”

10 Ocak Perşembe günü başlayan ve 13 Ocak’a kadar devam eden “100 Saat Astronomi” etkinliğine birçok lise ve üniversite öğrencisi astronomi meraklılarının katıldığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Aliş, “Ziyaretçiler standart olarak tarihi kubbe, tarihi gözlemevi, Gleissberg koleksiyonu, planetaryum gösterimlerine ek olarak astronomi, evren ve Türkiye’de uzay araştırmaları hakkında seminerler düzenlenmeye devam ediyor” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Leave A Reply