Yeni Nesil Alışkanlık: Dijital Oyun

Aylin AY

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte oyun dünyası da gün geçtikçe gelişiyor ve hayatlarımızda yerini artırarak sağlamlaştırmaya devam ediyor. Geleneksel oyunları geride bırakan ve hem çocuklar hem yetişkinler için bir tutku haline gelen dijital oyunu, İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Diğdem Sezen anlattı.

Oyunun çocuklar için keyifli ve gelişimsel açıdan yararlı olduğunu belirten Doç. Dr. Sezen “Geleneksel anlamda oyunların önemi konusunda herkes aynı fikirde. Ancak dijital oyunlar söz konusu olduğunda anne-babalar, öğretmenler çoğunlukla olası tehlikelere odaklanıp dijital oyunların, çocuklara hayata dair beceriler kazandırmadaki olumlu etkisini görmezden gelebiliyorlar” diyerek dijital oyunların da çocuklar için yararlı olabileceğini söyledi.

Doç. Dr. Diğdem Sezen

Dijital Oyunlar Becerileri Arttırıyor

Doç. Dr. Sezen, yapılan araştırmalarda dijital oyunların çocukları, gençleri hayata hazırlayan bilişsel, sosyal, duygusal bir dizi beceriyi onlara kazandırdığını söyledi. Doç. Dr. Sezen, dijital oyunların uzamsal algılama, hafıza, stratejik planlama, motor becerilerin geliştirilmesi üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koyan çalışmaların literatürde bulunduğunu ve bu becerilerin büyük bölümünün matematik, fen, mühendislik alanlarında kullanılabilecek; çocukların, gençlerin eğitsel gelişimine katkıda bulunabilecek değerli beceriler olduğunu ifade etti.

Dijital oyunlarda giderek zorlaşan aşamalı oyun yapısının yararlı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Sezen, gençlerin problemlere karşı daha çözümsel davranışlar sergilediğini belirtti.

Çocuklar ve Gençler Oyunlarla Sosyalleşiyor

Ekran karşısında uzun zaman geçirenlerin her ne kadar izole bir görüntü sergilediğini düşünsek de çocukların oyunlar sayesinde sosyal bir etkileşimde olduğunu belirten Doç. Dr. Sezen, “İnternet üzerinden oynanan çok oyunculu oyunlar, arkadaşların birlikte oynadıkları, eş zamanlı iletişim halinde oldukları, sosyal etkileşime imkân veren ortamlar olarak ortaya çıkmaktadırlar” dedi.

Oyun Oynamanın Bir Sonraki Aşaması Oyun Yapmak

Doç. Dr. Sezen, en yeni teknolojilerin dijital oyunlara entegre edilmesiyle çocukların ve gençlerin yeni teknolojilere olan ilgilerini beslemek açısından da oyunların medyanın en önemli unsurlarından biri olarak ortaya çıktığını belirtti. Oyun oynamanın bir sonraki aşaması olarak kendi oyunlarını yapan çocukların, gençlerin, prosedürel anlama, öğrenme becerilerini geliştirdiklerini, kod bilgisi gerektirmeyen araçların yanı sıra kod okuryazarlığı ile de oyun tasarımını birleştirerek kendi oyunlarını yapabildiklerini ifade etti.

“Dijital Oyun Esiri Olmayalım”

Oyunlar vakit geçirmek, eğlenmek, öğrenmek ve birçok nedenden dolayı ilgimizi çekiyor. Doç. Dr. Sezen, bu durumun aşırıya kaçması ve bağımlılığa dönüşmesi durumunda olacakları anlatıyor.

Bağımlılık ile iyi vakit geçirme arasındaki ince çizgiye dikkat çeken Doç. Dr. Sezen, çocukların ve gençlerin oyun oynarken ne kadar zaman geçirdiğinin önemli olduğunu vurgulayarak hiçbir aktivitenin uzun süre yapılmaması gerektiğini, bunun bağımlılığa dönüşeceğini söyledi. Ekran karşısında çok vakit geçirmenin zararlı olduğunu belirten Doç. Dr. Sezen, çocukların ve gençlerin arkadaşları ile çevrimiçi kiralık oyun oynamaktan ziyade yüz yüze vakit geçirmelerinin ve birlikte aktivite yapmalarının da yararlı olacağını belirtti.

Pubg ile Dijital Oyun Deneyimi

Dijital oyunların sıkça hayatımızda yer aldığı bu dönemde Pubg adlı oyun gençlerin ilgisini çekiyor. Çevrimiçi ve çok oyunculu bir çatışma oyunu olan Pubg, gençlerin şiddet duygularını öne çıkarıyor. Bu oyunu İletim gazetesi olarak deneyimleme fırsatını bulduk. Pubg adlı oyunun amacı ekipman toplayıp oyundaki insanlarla mücadele etmek ve birinci olmak. Bazı yönleriyle Açlık Oyunları’na benzetilen Pubg’nin, dikkat ve stratejiyi geliştirmesinin yanı sıra oyuncuların hırs ve bağımlılık duygularını da arttırdığını gözlemledik. Gençlerin arkadaş gruplarıyla birlikte oynadığı bu oyun Doç. Dr. Diğdem Sezen’in dediği gibi uzun süre oynandığında bağımlılığa sürüklüyor. Zamanı dengeli biçimde kullanıp oynandığında ise kişideki becerileri arttırıyor.

Leave A Reply