Prof. Dr. Gönenç’in “Uluslararası Medya Skandalları” Kitabı Çıktı

Halil SAÇ

İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Gönenç, iletişim çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek “Uluslararası Medya Skandalları” isimli kitaba imza attı. Prof. Dr. Gönenç’in editörlüğünü yaptığı kitap Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya ve İtalya gibi birçok ülkede yaşanan medya skandallarına yer veriyor.

Der Yayınları’ndan çıkan kitabın, Çeşitli Ülkelerde Medya isimli doktora dersi kapsamında öğrencilerin medya skandalları üzerine yaptıkları çalışmalardan oluştuğunu belirten Prof. Dr. Gönenç, “Editörlüğünü yaptığım kitapta, içeriklerini doktora öğrencilerinin belirlediği makalelerin yanı sıra benim de bir makalem bulunuyor. Kitap çeşitli ülkelerde medyada yer alan veya medyanın neden olduğu skandallara yer veriyor” dedi.

Kitap Doktora Öğrencilerine Destek Niteliğinde

Prof. Dr. Gönenç, çalışmada skandalların meydana geldiği ve yer aldığı medya organlarının tarihçelerine de yer verildiğine değinip, “Kitapta yer alan makaleler doktora öğrencilerinin akademik gelişimine de destek oluyor” ifadelerine yer verdi.

Kitapta yer alan bölümler farklı üniversitelerden akademisyenlerin ve akademisyen adaylarının çalışmalarından oluşuyor. Bu çalışmalar; İtalya’da yaşanan Piazza Fonata katliamı, Lockhead skandalı,  İngiltere’de yaşanan telekulak, Amerika’da yaşanan Pentagon Belgeleri ve Snowden sızıntıları, Panama’da ortaya çıkarılan belgeler gibi popüler konuların üzerine eğilmekle birlikte  daha birçok ülkedeki medya kuruluşları ve çeşitli olayları içeriyor.

Leave A Reply