Abdi İpekçi’nin Aramızdan Ayrılışının 40.Yılı

Merve TOKAZ
Fotoğraf: Özge TAN

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri 1 Şubat’ta Demirören Medya Grubu bünyesindeki Milliyet Gazetesi’ni ziyaret etti. Milliyet Gazetesi’nin önde gelen foto muhabirlerinden Ercan Arslan, öğrencilere Milliyet Gazetesi’nin çeşitli birimlerini tanıttı.

Milliyet Gazetesi ziyareti, suikaste kurban giden usta Gazeteci Abdi İpekçi’nin vefatının 40. yılı anısına düzenlenen program ile başladı. Programın açılış konuşmasını Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı gerçekleştirdi. Belovacıklı, konuşmasında Abdi İpekçi’nin meslek hayatına sığdırdığı önemli başarıları dinleyenlerle paylaştı.

“Milliyet Gazetesi Halk Gazetesidir”

Açılış konuşmasının ardından Deniz Bayramoğlu moderatörlüğünde panel gerçekleştirildi. Panelin ilk oturumuna uzun yıllar Abdi İpekçi ile bir arada çalışan Milliyet Gazetesi’nin unutulmaz gazetecileri arasında yer alan Sami Kohen ve Doğan Hızlan konuk oldu. Doğan Hızlan “Milliyet Gazetesi bir halk gazetesidir” diyerek Abdi İpekçi’nin bu uğurda verdiği mücadeleyi ve anılarını aktardı.

Yakın Dostları Onu Anlattı

Panelin ikinci oturumuna gazeteci ve siyaset adamı Altan Öymen, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, gazeteci Okşan Atasoy ve gazeteci Güneri Civaoğlu konuk oldu. Abdi İpekçi ile birlikte uzun yıllar çalışan Okşan Atasoy, “Bir işi hayatınızın önüne geçecek kadar seviyorsanız o işi yapın” diyerek gazetecilikte fedakarlığın olmazsa olmaz olduğunu belirtti.

İkinci konuşmacı Altan Öymen, Abdi İpekçi ile basın hayatına kazandırılan birçok yenilik olduğunu ifade ederek, “Ekonomi gazeteciliği yoktu. Logoda tarihe yer verme geleneği ilk olarak Milliyet Gazetesi ile başladı” ifadelerine yer verdi. Üçüncü olarak Güneri Civaoğlu söz aldı. Civaoğlu, “Kısa haberde her şey dört dörtlük yazılır ve di’li geçmiş zaman kullanılırdı” diyerek Abdi İpekçi’nin gazetecilikte imkânsızlıkları imkânlı hale getirdiğine değindi.

Panelin son konuşmacısı Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök oldu. Özkök, Abdi İpekçi ile aynı dönemde yaşamamış olmasına karşın mesleki başarısında Abdi İpekçi’nin ilkelerinin büyük rolü olduğunu ifade etti.

Panel sonrasında program Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi’nin konuşmasıyla devam etti. Nükhet İpekçi, konuşmasıyla dinleyicilere duygu dolu anlar yaşattı. Anma programı Abdi İpekçi’nin hayatının önemli anlarını anlatan fotoğraf sergisi ile sona erdi.

Leave A Reply