Kırklareli Atatürk Evi İÜWEBTV’de Tanıtıldı

Emine Özge KONDAKÇI

İÜWEBTV’de İç Staj Projeleri yayınlanmaya devam ediyor. Cevat Ulaş Ceylan tarafından hazırlanan projede Kırklareli’de bulunan Atatürk Evi tanıtıldı. Tanıtım, Kırklareli Atatürk Evi Görevlisi İlker Tolga Karakedi tarafından yapıldı.

Karakedi, Atatürk Evi’nin oluşturulma sürecine dair bilgi verdi: “Atatürk Evi’nin fikir aşaması Kırklareli Belediye Başkanlığı öncülüğünde ve hayırsever Kırklareli vatandaşlarının katkıları ve bağışlarıyla oluştu. Projenin içerisinde tamamen halkın maddi manevi katkıları yer aldı.”

Atatürk’ün Selanik’te doğduğu ev ile mimari plan açısından bire bir aynı olma özelliğine sahip olduğunu belirten Karakedi, “Burada Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi kullandığı eşyalar, objeler de var” diyerek eşyalara dair bilgiler verdi.

Kırklareli halkının Atatürk sevgisine değinen Karakedi, “Kırklareli’de yaşayan halkın nabzı Mustafa Kemal diye atar. Bunu şehrin her noktasında görebilirsiniz. Kırklareli halkı Atatürk İlke ve İnkılapları’na bağlı olarak yaşar. Atatürk Evi’ni her zaman ziyaret ederler. Şehir dışından, yurtdışından misafirleri geldiğinde buraya gururla getirip gezdirebilirler” diye konuştu.

Atatürk Evi’ne dair bilgileri aktaran Karakedi, bahçe kısmında çiçeklerden yapılan Atatürk imzası olduğunu ekleyerek “Türkiye’deki ilk demir traktörlerden bir tanesi ve şehrin her yerinden görülebilecek 39 metre yükseklikteki Türk bayrağı da bahçede” dedi.

Kırklareli Atatürk Evi programını linkten izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=PuMS0XE8FdI&t=1s

Leave A Reply