“Gereksiz Tetkikten Kaçınılmalı”

Emine Özge KONDAKÇI
Aylin AY

Dünyada her geçen gün artmaya devam eden kanserin yakında 3 kişiden 1’inde olabileceği söyleniyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Dizdar, 4 Şubat Dünya Kanser Günü adına İletim gazetesine kanseri ve bu hastalığın nasıl engellenebileceğini anlattı.

Kanserin giderek çoğaldığını belirten Doç. Dr. Dizdar, “Kanserin nedenlerini ortaya koyamadığımız sürece bunun üstesinden tedavi ederek de gelemeyeceğimizi biliyoruz” dedi. Doç. Dr. Dizdar, her şeyin değiştiği ortamda insanın vücudu ve ürettiği hastalıkların da değiştiğini ifade ederek vatandaşların ortalıkta hastalık olmadığı sürece endişe yapacakları bir durumun olmadığını belirtti. Doç Dr. Dizdar, “Vatandaşlar doktora gittiklerinde ve taramalarında bir şey çıktığında bu illa ileride büyük bir hastalığa dönüşecek diye bir şey yok. Doktorlar hemen çok ciddi tedavi önerilerinde bulunuyorlarsa  hastaların bunlara mesafeli yaklaşmalarını öneririm” sözleriyle dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi.

Doç. Dr. Yavuz Dizdar

Kanser Engellenebilir

Doç. Dr. Dizdar, kanserin kişinin beslenmesine dikkat etmesi ve hareketli yaşam gibi önlemlerle engellenebileceğine dikkat çekerken, meslektaşlarından lüzumsuz check-up ve tetkikten kaçınıp tedavilerini makul düzeyde tutmalarını rica etti.

Hastaların doktorların aşırı tedavi yönelimi nedeniyle büyük sorun yaşamakta olduğunu söyleyen Doç. Dr. Dizdar, “Kemoterapi alan bir hastanın 4 kürle tedavi edilebilecekken 12 kürle tedavi edilmesi, insan vücuduna zarar verir” sözleriyle gereğinden fazla tedavinin hastaya zarar vereceğine değindi.

Alternatif Tedaviye Mesafeliyim ama Reddetmiyorum

Kanser tedavisinin bulunduğuna dair çıkan haberlerin doğru olmadığının altını çizen Doç. Dr. Dizdar, “Önemli olan hastanın zarar görmemesidir. Geçtiğimiz yıllara göre bu hastalık artışı normal bir durum değil. Yakında bu hastalık 3 kişiden birinde olacak denildiğinde o zaman bunun altından ne ekonomik ne de ilaç olarak kalkmamız mümkün değil” açıklamalarıyla sözlerini sonlandırdı.

Leave A Reply