Bebeğinizin Sağlığı için Akıllı Bez Üretildi

0

Aylin AY, Dicle GÜNGÖR

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyeleri bebeklerde sık karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonu için erken teşhis sağlayan bebek bezi geliştirdi. Akıllı bez, bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu olduğunu renk değiştirerek tespit ediyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Özlem Balcı Ekmekçi ve Prof. Dr. Zeynep Banu Güngör, bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu teşhisi koyan bebek bezi geliştirdi. Bebek bezinin nasıl işlediğini ve bu projeye nasıl başladıklarını İletim’e anlattılar.

Prof. Dr. Güngör, “Bu çalışma fikri bize sanayiden geldi. Girişimcilik faaliyetlerinde bulunduğumuz bir dönemdi ve firma ile beraber hareket geçerek projeyi daha inovatif bir şekle dönüştürmek adına kolları sıvayarak işe başladık” dedi. Prof. Dr. Balcı Ekmekçi, yaptıkları projenin hem ulusal hem de uluslarası PTC patent başvurularını yaptıklarını belirterek, Eylül ve Ekim aylarında seri üretime geçileceğini ifade etti.

Ebeveynler Daha Bilinçli Olacak

Prof. Dr. Güngör, idrar yolu enfeksiyonu sorununu kendisi gibi çoğu annenin de yaşadığını ifade ederek, bebeklerden numune alırken zorluklar yaşadığına dikkat çekti. Prof. Dr. Güngör, “İdrar yolu enfeksiyonu genellikle bebeklerde yaşamın ilk yıllarında meydana geliyor. Bu yaşlarda görülen iştahsızlık, ateş, huzursuzluk, bulantı gibi semptomlarla karşılaşıldığında akla muhakkak idrar yolu enfeksiyonu gelmelidir” dedi.

Bebeklerden idrar numunesi almanın zorluğuna değinen Prof. Dr. Balcı Ekmekçi, “Bebeklerde kullanılan özel idrar toplama torbaları ile idrar numuneleri alınır. Fakat bu yöntem özellikle aileler için oldukça sıkıntılı bir süreci de beraberinde getirir. Numune alma süreci zor ve uğraştırıcıdır. Akıllı bebek bezi ile bu sürecin ortadan kaldırılması, ailelerde de farkındalık yaratılarak hekime hızla başvurmalarının sağlanması hedefleniyor, bu da beraberinde hızlı bir teşhis ve erken tedaviyi getiriyor” dedi.

Prof. Dr. Zeynep Banu GÜNGÖR

Prof. Dr. Zeynep Banu GÜNGÖR

Hızlı Tanı Hızlı Çözüm
Prof. Dr. Güngör, “Bez, içerisinde bakteri bulunan bir idrarla karşılaşınca renk değiştiriyor. Dolayısıyla durum aileler tarafından hemen fark ediliyor. Bu sayede olası komplikasyonların önüne geçilerek ileri böbrek hastalıklarına ve hatta kayıplarına engel olunması hedefleniyor” sözlerini aktardı.

Prof. Dr. Güngör ve Prof. Dr. Balcı Ekmekçi, “Bir kadın olarak kadınların çocuklarında yaşadığı sorunlara çözüm bulmak çok gurur verici” diyerek sözlerini sonlandırdılar.

Share.

About Author

Leave A Reply