Yağız Şenkal İletişim Atölyesi’nde

0

Dicle GÜNGÖR, Işıl SIPÇIK
FOTOĞRAF: Işıl SIPÇIK

NTV Muhabiri Yağız Şenkal, İÜ İletişim Fakültesinde İletişim Atölyesi dersine 9 Ekim’de konuk oldu. İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte Şenkal, “Gazetecilik ve TV Muhabirliği” başlıklı atölye gerçekleştirdi.

İÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ümit Sarı, Gazetecilik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hülya Semiz Türkoğlu, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğr. Gör. Fatih Özkoyuncu’nun İletişim Atölyesi dersine konuk olan Şenkal, atölyeye kendini ve mesleğini tanıtarak başladı.

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen 5.8 büyüklüğündeki depremden yola çıkarak uygulamalı atölye gerçekleştiren Şenkal, bu uygulamayla öğrencilere canlı yayında nasıl haber sunulacağı hakkında bilgi verdi. Muhabir ve kameramanı canlandıran öğrenciler Şenkal’ın verdiği konular ve direktifler üzerine kendi haber sunumlarını yaptılar. Bu şekilde yayın esnasında oluşabilecek her durumu kendileri tecrübe ettiler.

Atölye sırasında not almanın önemine değinen Şenkal, “Bir gazetecinin not defteri her daim yanında olmalıdır. Yayın esnasında aklınızdaki bilgileri unutmak kolaydır ama not defterinizdekiler kalıcıdır” ifadelerini kullandı. “Yayın sırasında hata yaptınız diyelim. Ne olursa olsun durmayın, yayına devam edin. İzleyici sizin ne anlattığınızdan çok nasıl anlattığınızla ilgileniyor. İzleyiciye doğru algıyla hitap edebilmek çok önemli” sözleriyle Şenkal, kamera önünde sergilenen özgüvenli duruşun yapılan hatanın önüne geçtiğini dile getirdi.

Şenkal, “Yayın anında her türlü şey olabilir. Deprem olabilir, yangın çıkabilir bunun örneğini geçtiğimiz haftada gerçekleşen depremde gördük. Önemli olan sakin kalabilmek, heyecan yapmamak. Benim heyecanımı yansıtmamamın bir sebebi de annemle babamın beni izliyor olduğunu bilmem. Ben sakin kalırsam onlar da sakin kalır” sözleriyle sakin kalmanın önemine dikkat çekti. Aynı zamanda Şenkal, “Televizyon muhabiri olmayı düşünüyorsanız eğer bir ortama girdiğinizde ne gördüğünüzü sesli olarak betimleyin. Bu pratik sizin anlatım yetinizi kuvvetlendirir” ifadelerini kullanarak televizyon muhabirliği yapmak isteyen öğrencilere tavsiyede bulundu. Haber yazımı konusunda da bilgi veren Şenkal, yorum yapılmaması gerektiğini bir muhabirin ne görüyorsa onu yazması veya anlatması gerektiğini sözlerine ekledi.

Basının dijitalleşmesiyle gazeteciliğin internete bağlı varlığını sürdürmesi konusuna değinen Şenkal, haber kurgusu yapmayı, dijital ortamda haber düzenlemeyi öğrenilmesinin gerektiğini vurguladı. Bunun yanında yabancı dil eğitiminin de gerekliliğine dikkat çekti.

Atölyenin devamında öğrencilerin sorularını cevaplandıran Yağız Şenkal’a Dr. Öğr. Üyesi Hülya Semiz Türkoğlu tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından İletişim Atölye’si sona erdi.

Share.

About Author

Leave A Reply