9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başladı

0

Hande Nur OCAK

Adalet temasıyla her yıl düzenlenen “9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali” 21 Kasım’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşen açılış töreniyle başladı. Sinema ve sanat dünyasından önemli isimlerin katılımıyla yapılan açılışı Yekta Kopan sundu.
Açılışta Zuhal Olcay, Yeşim Ustaoğlu, Zeynep Atakan, Izeta Gradevic, Ioana Uricaru, Maxine Williamson, Antonio Saura, Ruth Gabriel, Sahraa Karimi, Teodor Kuhn ve birçok sinema dünyasından isim yer aldı.

“Yeniçağa Girerken Sanal Dünyada Da Adalet Sağlanmalı”

Festivalin 9. yılına gelene kadar bir çok konuyu gündeme getirdiklerini anlatan Festival Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer, açılış konuşmasında şunları söyledi: “Her hesaplaşma hukuk devletine uygun yapılmalıdır. Yeniçağa girerken sanal dünyada da adalet sağlanmalı. Gençler ve çocukları çok önemsiyoruz. Bir kız çocuğu iklim değişikliğine olan tepkisini dile getirip dünyanın dikkatini çekiyor’’

Festivalde, dünyanın birçok yerinden adalet ve barış temalı filmleri izlenime sunduklarını dile getiren Prof. Dr. Sözüer, “Dokuzuncusu düzenlenen “Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde bu yıl, “Adalet” teması ile dünyanın dört bir yanından “Adalet” temalı filmleri bir araya getiriliyor. Bu filmleri oluşturanları izleyici ile buluşturarak; sosyo-kültürel hayatın zenginleştirilmesine, sinema sanatının farklı kültürlerle tanışmasına aracılık ediliyor” dedi. Film festivalinde film programının yanı sıra çeşitli ülkelerden akademisyenlerin katılımıyla geniş bir akademik programın gerçekleştirileceğini dile getiren Prof. Dr. Sözüer, “9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin akademik programı, 22 – 28 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi merkez bina doktora salonunda düzenlenecek” dedi.

Onur Ödülleri Ustaoğlu ve Thaman’a

Açılışta, jüri üyelerine plaket takdiminin yanı sıra “Sinema Onur Ödülü” Zuhal Olcay tarafından Yeşim Ustaoğlu’na, “Akademik Onur Ödülü” Prof. Dr. Adem Sözüer tarafından Stephen Thaman’a, Sinemaya Katkı Ödülü ise Zeynep Atakan tarafından Prof. Sami Şekeroğlu’na verildi.

“Adalet Terazisi” ve “Beyaz Perdede Adalet”

Festival Direktörü Prof. Dr. Bengi Semerci, festivalin programıyla ilgili “Panorama bölümü bu yıl iki başlık altında sunulacak. Adalet Terazi’si bölümünde 11 tane dünya sinemasının seçkin örneklerinden film yer alıyor. Bu filmlerin on tanesi Türkiye prömiyerlerini gerçekleştirecek. Beyaz Perdede Adalet bölümünde ise son yıllarda çekilmiş değerli Türk filmlerinden bir seçki izleyeceğiz” dedi. Ayrıca bu yıl sinema onur ödülünün taktim edildiği Yeşim Ustaoğlu sinemasından bir seçkinin de seyirci ile buluşacağına değinen Prof. Dr. Semerci, “Adalet temalı kısa filmlerin oluşturduğu seçkiler ve kısa film yönetmenleri ile söyleşiler programın önemli bir parçasını oluşturuyor” dedi. Festivalde iki yenilikten bahseden Prof. Dr. Semerci, “Bunlardan ilki “Altın Terazi Kısa Film Senaryo yarışması”. Bu yeniliğimizin jürisinde ise Tarık Tufan, Simona Nobile ve Maxine Williamson yer alıyor. Adalet temalı 68 senaryo içinden ön jürinin seçtiği 10 tanesi finalde yarışacak ve birinci olan senaryo festivalin sağlayacağı destekle önümüzdeki yıl film olarak gösterilecek” dedi. Sinema Sektöründe bir ilk olan ‘Endüstri Günleri’ ile Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında gerçekleşecek olan film endüstrisinin buluşmasını sağlayan, endüstrideki gelişmelerin tanıtıldığı, tartışıldığı, iletişim toplantılarının yapıldığı VisionIST, “Endüstri Günleri” nin ikinci yenilikleri olduğundan bahseden Prof. Dr. Semerci, “23-25 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleşecek bu bölümde hızla gelişen endüstride farklı kuşaklardan gelen ulusal ve uluslararası meslek profesyonellerinin birbirini tanıması, iletişimde bulunması ve bu şekilde üretimlerine yansıtacak katkıyı sağlaması hedeflendi” dedi.

Festivalde Yeşim Ustaoğlu Seçkisi

9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde bu yıl, sinema onur ödülünün taktim edidiği Yeşim Ustaoğlu sinemasından bir seçki seyirci ile buluşacak. Ustaoğlu filmleri seçkisi, festival kapsamında Beyoğlu Sineması ve Nişantaşı City’s sinemalarında gösterilecek. Aynı zamanda festivalde Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak sekiz filmin gösterimi ve Adalet Terazisi Seçkileri, Beyaz Perdede Adalet Seçkileri de  yer alıyor.

9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Açılış Töreni yönetmen Miroslav Terzic’in “Soy Bağı” adlı filminin gösterilmesiyle sona erdi.

Share.

About Author

Leave A Reply