Ülke Tanıtım Günleri “Kırgızistan”

0

Işıl SIPÇIK

Ülke Tanıtım Günleri “Kırgızistan” programı, 13 Aralık Cuma günü Prof. Dr. Fuat Sezgin Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlendi. İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın katılımıyla “Cengiz Aytmatov” resim sergisinin açılışı yapımının ardından sergi gezildi. Sonrasında başlayan etkinliğin açılış konuşmalarını Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Faruk Taşçı ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak gerçekleştirdi.

İstiklal marşı ve Kırgızistan Milli marşının okunması sonrasında İstanbul Üniversitesi’nin tanıtım videosu izlendi. Sahneye çağırılan Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Faruk Taşçı, “Esas derdimiz olan Kırgızistan’ı tanımak. Biz birçok şey yapıyoruz bunların en önemlilerinden de ülke tanıtım günleri. Yunus Emre’nin ‘Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım’ sözlerini temel alarak bu programları düzenliyoruz” dedi. Doç. Dr. Taşçı, düzenlenen etkinliğin herkes için tanıştırıcı nitelikle olmasını dileyerek sözlerine son verdi.

Doç. Dr. Faruk Taşçı

“Dostluklarımızı Daha İleri Getirecek Olan Mekanizmaların Heyecanını Yaşıyoruz”

Doç. Dr. Taşçı’nın ardından İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Sözlerine katılımcıları selamlayarak başlayan Prof. Dr. Ak, programın her zaman için üniversitemiz çapında güzelliklere sebep olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ak, “Bildiğiniz üzere Türkiye’nin ilk üniversitesiyiz. Üniversitemizde edinilen bilgiyi sadece Türk halkının değil dünya çapında bilgiye ihtiyacı olan herkesin ulaşabilmesi bizim için önemli” diyerek üniversitemizde 154 ülkeden 8391 öğrenciye ve 120 öğretim üyesine sahip olduğumuzu belirtti.

Prof. Dr. Mahmut Ak

Prof. Dr. Ak, “Erasmus, Mevlana gibi uluslararası eğitim programlarında 740 ülke ile ikili ilişkimiz bulunmakta. Bu birliktelikleri yaygın hale getirmek için ülke günleri adıyla seri başlatmak istedik. Amacımız bu başlık altında ilgili ülke öğrencileri bir araya gelsin ve birbirlerini bulabilsin. Şehrimizde 52 üniversite var ve diğer üniversitelerdeki öğrencilerin de bu etkinliklerde buluşma yeri olsun amacındayız” açıklamalarında bulundu. Uluslararası öğrenci sınavından bahseden Prof. Dr. Ak, sınavın 100 üniversite için de geçerli olduğundan bahsetti.

Kırgızistan’ın bu etkinlikle her yönü ile tanıtılmasının hedeflendiğini belirten Prof. Dr. Ak, “Dostluklarımızı daha ileri getirecek olan mekanizmaların heyecanını yaşıyoruz. Katılımcılara ve etkinliğe katkıda bulunanlara teşekkürlerimi iletiyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Konuşmalarının ardından Prof. Dr. Mahmut Ak ve Doç. Dr. Faruk Taşçı’ya Kırgızistan Başkonsolosluğu Yardımcısı tarafından Manas Destanı kitabı takdim edildi.

Prof. Dr. Mahmut Ak ve Kırgızistan Başkonsolosluğu Yardımcısı

Doç. Dr. Faruk Taşçı ve Kırgızistan Başkonsolosluğu Yardımcısı

Cengiz Aytmatov’u Anmak, Kırgızistan’ı Tanıtmak

Ardından konuşmasını gerçekleştiren Kırgızistan Başkonsolosluğu Yardımcısı, katılımcılara ve etkinliğe ev sahipliği yapan İstanbul Üniversitesi’ne teşekkürlerini sundu. “Hepinizi Kırgızistan’a da davet ederiz. Bu güzellikleri yerinde görmenizi isteriz. Yazarımız Cengiz Aytmatov’un geçtiği yerlerden geçmenizi isteriz” dedi.

Kırgızistan Başkonsolosluğu Yardımcısı

Konuşmasını yapmak üzere Kırgız Öğrenci Temsilcisi konuşmasını yaptı. “Kırgızistan’ı tanıtmak ve Cengiz Aytmatov’u burada anmak bizim için büyük mutluluk. Türkiye, Kırgızistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olmuştur. Siyasi, ticari, eğitim, sağlık ve daha birçok yönde ikili ilişkilerimiz sürmektedir” diyerek ülkeler arası ikili ilişkilerin devamlılığı sürecine dikkat çekti.

Kırgız Öğrenci Temsilcisi

İstanbul Üniversitesi ve Türk halkına teşekkürlerini sunan öğrenci temsilcisi, İstanbul’da okumanın kendisi için güzel bir deneyim olduğunu belirterek Cengiz Aytmatov ve Kırgızistan ile ilgili bilgiler verdi. Öğrenci temsilcisi, “Cengiz Aytmatov, Türk Dünyasının ulu çınarıdır. Aytmatov, eserlerindeki mesajlarını tüm dünyaya duyurmayı başarmıştır. Yalnızca başarılı bir yazar değil aynı zamanda bir diplomattır” sözlerinin ardından katılımcılara teşekkürlerini sunarak sözlerini sonlandırdı.

Kırgızistan Tanıtım videosunun izlenmesinin ardından Manas Destanı’ndan dizeler okundu. Kırgız Halk Danslarından performans gösterisi yapılmasının ardından mini tiyatro ve şiir okuması gerçekleştirildi.

Türk Hava Yolları’nın tanıtım sunumu ve ödüllü yarışması ile devam eden etkinlik, Kırgız halk şarkılarının sunumu ile sona erdi.

 

Share.

About Author

Leave A Reply