“İletişimciler Veriyi Doğru Kullanmalı”

0

İstanbul İletişim Konuşmaları’nda bu hafta teknolojinin ve iletişimin geleceği masaya yatırıldı. Öğr. Gör. Fatih Özkoyuncu moderatörlüğündeki etkinliğin konuğu Unusual Enterprise Kurucusu Seçkin Canan oldu.

İletişim ve teknoloji ilişkisi hayatımızın her alanında kendini derinden hissettiriyor. İletişimin teknolojik gelişmelerin doğrudan etkilediği alanların başında gelmesi iletişimcileri bu alanda donanımlı olmak zorunda kılıyor.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğr. Gör. Fatih Özkoyuncu’nun moderatörlüğünü üstlendiği etkinliğe konuk olan Seçkin Canan teknoloji ve iletişim ilişkisi bağlamında hem günümüz koşullarını hem de geleceğe yönelik sektörel öngörüleri anlattı.

 Sosyal medya uzmanlığının yalnızca haber girmek, çeşitli alanlarda iş yapan şirketler için sosyal mecralarda içerik üretmek olmadığını belirten Seçkin Canan “İletişimcinin makine kurmaya ihtiyacı yok. Her şeyden önemlisi de biz kiminle etkileşim halinde olacağımızı biliyoruz. Dolayısıyla iletişimi yönetmek tabiri de doğru değil. İletişimcinin işi veriyledir.” diyerek verinin önemine vurgu yaptı.

İletişimcilerde olması gereken özelliklere dikkat çeken Seçkin Canan, iletişimin özünde bütün meslekleri barındırdığını söyledi. Yabancı dilin olmazsa olmazlar arasında ilk sıralarda olduğunu belirten Canan, temel düzeyde dahi olsa matematik eğitiminin olması gerektiği üzerinde durdu.

“Marketing Kavramı Yeniden Şekillendi”

Marketing kelimesinin artık yalnızca “pazarlama” anlamına gelmediğini belirten Canan, iletişim ve reklamı da kapsadığını belirtti. “Pazarda iletişim kurmak tek başına yeterli değil, pazarı kurmak ve yönetmek de gerekiyor” diyerek iletişimcilerin birden fazla sürece aynı anda hakim olabilecek donanımda olması gerektiğini ifade etti.

İstanbul İletişim Konuşmaları her çarşamba sektörün önemli isimlerini öğrencilerle buluşturuyor. Zoom üzerinden gerçekleşen etkinlik İÜWEB TV Youtube hesabından canlı olarak yayınlanıyor.

Etkinliğin tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz:

Share.

Leave A Reply