“Televizyon Uyumuyor, Siz de Uyumayacaksınız”

0

Haber: Beyza Nur YILMAZ

Ekrandaki enerjisi izleyenlere yansıyan ve işini severek yaptığını her fırsatta dile getiren spiker Ceyla Büyükuzun sorularımızı yanıtladı. Spor basınında yer almak ve başarılı olmak için atılması gereken adımlara dikkat çeken Büyükuzun, genç iletişimcilere önemli tavsiyeler verdi.

Dansa olan yoğun ilginiz malum, hatta profesyonel düzeyde bir ilgiden söz ediyoruz. Ardından medya sektörüne geçişiniz söz konusu oldu. Bu kararı neden ve nasıl verdiniz?

Dansı çok seviyordum ancak profesyonel kariyerimi dansla devam ettirmeyi dusunmuyordum. Liseden beri asıl istediğim medya sektörüne girmekti. Aslında karar değişikliği yaşamadım. Medya sektörüne girdikten sonra da dansa devam ettim ancak iş hayatım çok yoğun olduğu için mecburen bir süre sonra dansla vedalaşmak durumunda kaldım. Keşke ikisi bir arada devam edebilseydi ama maalesef olamadı.

Kadın çalışan yoğunluğu son yıllarda artış gösterse de erkek egemen bir spor camiası gerçekliği var. Bu durum sizin çalışma biçiminizi etkiliyor mu?

Erkek egemenligi çalışma biçimimi hiçbir zaman etkilemedi. İşinizi layıkıyla yaptığınız sürece erkek veya kadınlarla çalışmış olmanız bir şeyi değiştirmiyor.

Spor basınında çalışan bir spikerin/muhabirin en çok bilgi sahibi olması gereken branşlar sizce hangileri? Neden?

Siz de tahmin ediyorsunuzdur, ülkemizde futbol herkes tarafından takip edilen tek branş. Son dönemde basketbola da ilgi arttı ki bu çok sevindirici. İşinizi iyi yapabilmek için her branşla ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor ama tabii futbol ağır basıyor…

Türkiye’de spor basınının çalışma biçimi ile ABD veya Avrupa’daki şartları karşılaştırdığınızda nasıl bir tablo görüyorsunuz?

ABD’yi ayrı tutabilirim ancak Avrupa ile aramızda medya anlamında çok fark olduğunu      düşünmüyorum. Futbol üzerinden konuşacak olursak oyun anlamında ciddi farklar olabilir ama basın tarafinda bence çok büyük farklar yok.

Bir spor muhabirinde/spikerinde olması gereken özellikler sizce neler?

Bence sizi bir adım öne çıkaracak en önemli özellik yaptığınız işle ilgili çok çalışmak, öğrenmeye devam etmek ve doğaçlama yeteneğinizin iyi olabilmesi. Bunun için de yine başa dönüyorum  çok çalışmak gerekiyor. Bir spiker veya muhabirin doğaçlaması iyi değilse sektörde kendine yer edinmekte zorlanıyor.

Spor basınında çalışmak isteyen genç iletişimcilere önerileriniz neler?

Bu işi yapmak istiyorsanız öncelikle olarak çok sevmeniz cok istemeniz gerekiyor. Çünkü bu sektörü pek çok sektörden ayıran özellik televizyon uyumadığı için sizin de uyumadıgınızdır:) Bayramlar resmi tatiller hafta sonları siz çalışırsınız, arkadaşlarınız dinlenir. Bence bizim işimiz çok sevmeden yapılamaz. Sonrasında ise çok çalışmak gerekiyor. Ön plana çıkmak için sürekli araştırma yapmak gerekiyor hatta branşınızla alakalı özel ders bile almanız gerekebilir. Benim sektöre girdiğim dönemde dijital medya diye bir kavram yoktu. Sizler daha şanslısınız çünkü önünüzde böyle bir alternatif var. Kesinlikle değerlendirmelisiniz.

Share.

Leave A Reply