Celil Kurşun
Fotoğraf: Hamza Aktay
Türkiye’de Fen Bilimlerinin öğretildiği ilk eğitim kurumu unvanına sahip ve eski ismi Darül Fünun yani “fen yurdu” olan İstanbul Üniversitesi’nde günümüzde de önemli fen çalışmaları yürütülüyor. İÜ Fen Fakültesi Fizik Bölümüne ait birçok araştırma laboratuvarında aktif olarak araştırmalar yapılıyor. İÜ Fizik Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş, Fizik Bölümü araştırma laboratuvarları hakkında bilgi verdi.
Dünya Çapında Çalışmalar Yapıyoruz
Fizik Bölümünün 2008’deki dönüşüm ile 10 araştırma, 15 öğrenci uygulama laboratuvarına ve yurtdışında eğitim almış öğretim kadrosuna sahip olduğunu kaydeden Prof. Dr. Akkuş, bu laboratuvarlarda son teknoloji cihazlarla çalışıldığını belirtti. Prof. Dr. Akkuş “Fizik Bölümü olarak nükleer fizik, yüksek enerji, plazma, atom fiziği, lazer ve nanoteknoloji alanlarında dünyadaki ve gelişmiş ülkelerdeki gibi ciddi çalışmalar yapıyoruz ve uluslararsı platformda rekabet ediyoruz” dedi.
Bölüm uygulama kadrosunda 10’dan fazla yabancı bilim insanının çalıştığına, buna karşılık 20’den fazla Türk bilim insanının yurtdışına transfer edildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Akkuş, “Biz kendimize güveniyoruz. Şu an CERN’de, Fransa’da, İsveç’te, Almanya’da ve İtalya’da bölümümüzden hocalar görev yapıyor” dedi. Ayrıca bölümün 2020-2021 yıllarında %100 İngilizce eğitime geçeceğinini sözlerine ekledi.
Gelişmek İstiyorsak Fiziğe Önem Vermeliyiz
Temel bilimler olarak adlandırılan fizik, kimya, matematik, biyoloji ve genetik dallarına ülkemizde yeterince önem verilmediğini ve bugünkü gelişmiş ülkelerin temel bilimlere verdiği önem sayesinde geliştiğini ifade eden Prof. Dr. Akkuş, “Ülkemizde düşük ve orta seviye teknoloji üretimi bütçesi %35 iken temel bilimlerle elde edilen yüksek teknoloji ürünlerin üretimi için ayrılan bütçe ve çalışma ülkemizde ne yazık ki %3’tür. Bu oran gelişmiş ülkelerde %80-%90’lara kadar çıkar. Bizim %3’lük oran da son zamanlarda Cumhurbaşkanımız tarafından desteklenen ilaç, silah ve savunma sanayidir. Gelişmek istiyorsak yapmamız gereken milli bir seferberlik başlatarak temel bilimleri, özellikle fiziği ve yüksek teknoloji ürün üretimini teşvik ederek bu yolda çalışmaktır” dedi.
Nükleer Santrali, Köprüyü, Barajı Biz Yapalım
Bu durumu Güney Kore ve Rusya örnekleriyle açıklayan Prof. Dr. Akkuş, “Türkiye’nin yıllık ihracatı 160 milyar dolar. Güney Kore menşeili bir şirket olan Samsung’un yıllık ihracatı kadar. Diğer bir örnek ise Rusya’ya yaptığımız yıllık domates ihracatı 250 milyon dolar iken yakın zamanda Rusya’dan aldığımız 4 adet S-400 füze sistemi 2.5 milyar dolar. Buradan fiziğin ve yüksek teknolojinin önemini anlıyoruz. Sanayiye destek verelim, yüksek teknolojiyi biz üretelim. Nükleer santrali, yolu, köprüyü, barajı, füzeyi biz yapalım. Bugün başlarsak sadece 10 küsur yıl sonra faydasını göreceğiz” dedi.
Tüm Fizik Meraklılarını Bekliyoruz
Yaklaşan üniversite tercih dönemi hakkında da konuşan Prof. Dr. Akkuş, “Fiziğe, araştırmaya meraklı ve istekli olan tüm tercih yapacak öğrencileri fizik bölümüne bekliyoruz. Biz Türkiye’nin ilk ve en iyi fizik bölümüyüz. Hiç hayal kırıklığına uğramayacaksınız. İyi eğitimli kadroyla ve son teknoloji laboratuvarlarda çalışma yapabileceksiniz” dedi. Ayrıca Fen Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Ertan Güdekli, Fizik Bölümünün 5 yıllık akreditasyonu olduğunun; böylece derslerin, akademik kadronun ve laboratuvarların diğer ülkelerle denk konumda olduğunun altını çizdi.
Konuşmanın ardından Fizik Bölümü Bölüm Başkanı Yardımcısı Doç. Dr. Feyza Güzelçimen fizik bölümü laboratuvarlarını gezdirerek laboratuvarları yerinde tanıttı.