A&S Investment Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Akkuş İstanbul Üniversitesi’ne Konuk Oldu

0

Celil KURŞUN
Fotoğraf: Hamza AKTAY

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İletişim Fakültesi ve A&S Investment Holding iş birliği ile gerçekleştirilen etkinlik kapsamında A&S Investment Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Akkuş’un konuk olduğu, “Türkiye’nin Ekonomik Dinamikleri: Uluslararası Yatırımcı İlişkileri” konulu söyleşi İÜ Rektörlük Binası Mavi Salon’da gerçekleştirildi.

Söyleşinin açılış konuşmasını İÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Burcu Kaya Erdem yaptı. Akkuş’un Türkiye’ye giren yabancı sermayeler ve yatırımcılar konusunda Türkiye için kilit isimlerden birisi olduğuna değinen Doç. Dr. Kaya Erdem, son dönemde Türkiye ekonomisi hakkında karamsar düşüncelerin olduğunu, ancak ülkemize Körfez ülkelerinden ve Arap dünyasından büyük yatırımların ve sıcak para akışının sağlandığını belirterek bu durumun işverenleri ve tüketiciyi rahatlattığını ifade etti.

Doç. Dr. Burcu Kaya Erdem

Körfezden Türkiye’ye Sıcak Para Akışı

Körfez ülkelerinin Türkiye’ye gayrimenkul ve perakende alanlarında sıcak para akışı sağladığını söyleyen Doç. Dr. Kaya Erdem, ülkemizin ihracatçı konumunda olduğunu, eğitim ve medya ihracatı da yapmaya çalıştığını kaydederek “Türk dizilerinin son zamanlarda yurt dışına ihraç edilmesi bu konuya bir örnektir” şeklinde konuştu.

Türkiye’yi Ekonomik Olarak Güçlendirerek Beyin Göçüne Engel Olmak

Doç. Dr. Kaya Erdem’in ifadelerini tamamlamasının ardından söz alan Uğur Akkuş, ilk olarak İstanbul Üniversitesi’nde olmaktan gurur duyduğunu ifade etti. Yatırımda Türkiye’ye duyulan güven konusunu ele alan Akkuş, Türkiye’yi ekonomik olarak güçlendirerek beyin göçüne engel olmanın önemini vurguladı. Konuşmasının devamında A&S Holding’in kuruluşunu ve kendi yaşam hikâyesini anlatan Akkuş, A&S Holding’in Kuveyt, BAE, Suudi Arabistan, Katar gibi ülkeler ile sermaye, yatırım fonları, proje fonları ve ticari danışmanlık gibi ilişkilerde bulunduğunu söyledi.

Uğur Akkuş

“Kıtalararası Köprü Ülke Olmamızın Önemi Daha da Arttı”

Akkuş, küreselleşen dünyada artan tüketim ile gereken enerjinin Ortadoğu’dan dünyaya taşındığını aktarırken, A&S Holding’in enerji ticaretindeki yerini anlattı. 3.5 milyar dolar sermayeyi Türkiye’ye getirdiğini ama hayalinin 10 milyar dolar olduğunu belirten Akkuş, Türkiye’nin jeopolitik öneminin küreselleşmeyle arttığını ve denizlerin ticaretteki önemini vurguladı. “Okyanusları kontrol eden dünyayı kontrol eder” sözünü hatırlatan Akkuş ifadelerini şöyle sürdürdü: “Avrupa, Karadeniz, Akdeniz ve Arap dünyasının ortasında köprü olan Türkiye, çevredeki kaos, ekonomik savaş ve çatışma bölgesinden uzak kalabilen nadir bir ülkedir. Ayrıca Ortadoğu’nun güvenliği, barışı ve istikrarı Türkiye’den geçer. Türkiye’nin güvenliği, istikrarı ve barışı dünyanın güvenliği istikrarı ve barışıdır. Türkiye, yeni küreselleşmiş dünyada bölgesi için dünyanın en önemli ülkesidir.”

“Türkiye, Geleceğin Finans Merkezi Olacak”

“100 küsur yıl önce demokrasiye geçen ve ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesini benimseyip çevresindeki kaosa rağmen istikrarlı kalabilen nadir bir ülke olmamızdan dolayı yatırım için tercih edilmekteyiz” ifadelerini kullanan Akkuş, gelecekte Türkiye’nin İsviçre gibi bir finans merkezi olacağını belirtti. Türkiye’nin İslam’ı doğru anlatıp yaşadığını ve darbe girişiminden sağlıklı bir şekilde çıktığını vurgulayan Akkuş, “Bölgenin güvenliği Türkiye’ye bağlı” dedi.

Söyleşinin devamında dünyanın önemli ticaret şehirlerinin bugünkü ve 30-40 yıl önceki hallerini anlatan Akkuş, gençlere Avrupa’yı ve Ortadoğu’yu gezmelerini tavsiye etti.

Akkuş’un katılımcıların sorularını cevaplamasının ardından söyleşi, Doç. Dr. Kaya Erdem’in Akkuş’a teşekkür belgesi takdim etmesiyle sona erdi.

Share.

Leave A Reply