Colorist Cezmi Kardaş İletişim Fakültesinde

0

Dicle GÜNGÖR

Uluslararası Colorist Topluluğu (Colorist Society International, CSI) Üyesi, DaVinci Resolve Uluslararası Resmi Colorist’i ve Eğitmeni Cezmi Kardaş İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesine konuk oldu. İÜ İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Onur Akyol’un davetiyle Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde “Görsel Yapımlarda Renk ve Renk Düzenlemesi” konuşuldu.

Gerçekleştirilen seminerde kısa film örneği üzerinden öğrencilere sunum yapan Kardaş, genel olarak DaVinci Resolve programının kullanımı öğrencilere örneklerle anlattı.

Yeni bir projeye başlanmadan önce Colorist’in mutlaka yönetmenlerle görüşmesi gerektiğine değinen Kardaş, yönetmenin kafasındaki dünyaya, kullanılacak dekora uygun olacak şekilde bir renk düzenlemesi yapılmasının önemini vurguladı.

Colorist olma sürecini öğrencilerle paylaşan Kardaş, küçük yaşta elektronik ve bilgisayarla ilgi duymaya başladığını, kendi imkanlarıyla görsel efekt ve yazılımı öğrendiğini belirtti. Kardaş, “Sevdiğim filmlerin listesini yaptım. IMDB sitesinden sevdiğim bütün filmlerin görüntü ve sanat yönetmenlerine yaptığım çalışmaları yolladım” sözleriyle ilgi duyulan işe bir yerden başlamak gerektiğinin altını çizdi. Kardaş, “Kendinizi bu alanda geliştirirseniz elinizde bir altın bileziğiniz olur” sözleriyle sektörde “Renk” kullanımının yepyeni bir alan olduğunu ve günden güne gelişerek daha çok tercih edilecek bir meslek olacağının bilgisini öğrencilere verdi.

“Renk; tekniktir, felsefedir, duygudur kısaca bilim ve sanattır” diyen ve renklerin hayatımıza sanıldığından daha fazla etki ettiğini belirten Kardaş, sadece bu işle ilgilenenlerin değil, her sektörden insanın renkleri bilmesi gerektiğini savundu.

Colorist Cezmi Kardaş’a seminerin sonunda Dr. Öğr. Üyesi Onur Akyol tarafından Teşekkür Belgesi takdim edildi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından seminer sona erdi.

Share.

About Author

Leave A Reply