Bayramiçli Mehmet Akif’in Hayatı Belgesel Oldu

0

Tuğçe AYÇİN

Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin sembollerinden İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy; gerek edebi kişiliği, gerekse tarihsel kimliği ile vatan severliğin en önemli örneklerinden biri. Geçmişten günümüze hayatıyla ilgili birçok dizi, film, belgesel ve televizyon programı yapılan Vatan Şairi’nin çocukluk yıllarına ise ilk kez yeni bir belgesel film ışık tuttu. Mehmet Akif Ersoy ile ilgili ilkleri dile getiren ve 31 Ağustos’ta Çanakkale İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde galası yapılan Bayramiçli Akif Belgeseli’nin yapımcısı ve yönetmeni Nihal Ağırbaş ile senaristi gazeteci Ömer Erbil, Akif Belgeseli hakkında merak edilenleri İletim gazetesine anlattı.

Mehmet Akif Ersoy’un çocukluğunun bir kısmının geçtiği Bayramiç’te nasıl bir ailede yetiştiğini, hangi değerlerle büyüdüğünü ve hayatından kesitleri anlatan Bayramiçli Akif Belgeseli’nde, Ersoy’un milli ve manevi duygularının nasıl şekillendiğine vurgu yapıldı.

Nüfus Kayıtlarında Bayramiç Yazıyor

Akif Belgeseli’ni çekme fikrinin ortaya çıkış süreci hakkında açıklamalarda bulunan Ömer Erbil, 2018 yılında çektikleri Troya Hazineleri isimli belgeselin toplantısında AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın, Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Bayramiçli olduğunu ve bu konunun araştırılması gerektiğini söylediğini kaydetti. Ersoy’un biyografisinin anlatıldığı kitaplarda İstanbul Fatih’te Sarıgüzel Mahallesi’nde doğduğu bilgisinin yer aldığını belirten Erbil, araştırmalarının sonucunda hem Osmanlı vesikalarında hem de Türkiye Cumhuriyeti nüfus kayıtlarında Bayramiç ile karşılaştıklarını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Mehmet Akif’in doğum yerinin Sarıgüzel olduğu bir gerçek. Biz bunu tartışmaya açmıyoruz. Fakat kayıtlarda neden Bayramiç yazdığının sebeplerini bu belgeselde anlatıyoruz.”

Çocuk Akif Belgeseli

Belgeselin yapımcısı ve yönetmeni Nihal Ağırbaş ise, Mehmet Akif Ersoy ile ilgili daha önce yapılmış yapımların hiçbirinde Bayramiç’ten bahsedilmediğini ve bu bağlamda bir ilki gerçekleştirmek üzere yola çıktıklarını söyledi. “Biz Mehmet Akif’in hayatıyla ilgili herkesin bildiği enstantaneleri biliyoruz. Fakat onun çocukluk ve gençlik yıllarını hiç izlemedik” diyen Ağırbaş, Ersoy’un hangi değerlerle yetiştiğini ortaya koyan bir “Çocuk Akif Belgeseli” yaptıklarını vurguladı.

Ömer Erbil ve Nihal Ağırbaş

Filmin çekim aşaması ile ilgili ayrıntıları aktaran Ağırbaş, teknik olarak 100 küsur sene öncesini canlandırdıklarını ve bir drama belgeseli yaptıkları için ciddi prodüksiyonlu bir işe imza attıklarını belirtti. Aralık ayında yağmur yağarken çöl sahnesi çekmek gibi zorluklar yaşadıklarına değinen Ağırbaş, “İşin manevi yükü ise teknik yükünden çok daha fazlaydı ve bunu hep omuzlarımızda hissettik” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Belgesel İçin Şiir Okudu

Gala sonrasında hem akademik çevreden hem de Çanakkale’deki izleyiciden büyük beğeni toplayan Akif Belgeseli’nin ayırt edici bir diğer özelliği de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belgesel için bir şiir seslendirmiş olması. Bu sürecin ne şekilde geliştiğini aktaran Erbil, “Mehmet Akif’e cenazesinde ne yazık ki hak ettiği değerin verilmediğini görüyoruz. Filmin finalini de bu sebeple cenaze sahnesiyle yapmak istedik. Akif’in ‘Resmim İçin’ adlı şiiri ve bu şiirdeki ‘Sessiz yaşadım, kim beni nereden bilecek’ dörtlüğü belgeselimizin amacına çok uygundu. Senaryonun sonunu yazarken, içimden ‘Bu şiiri Sayın Cumhurbaşkanı okusa ne güzel olur’ diye geçirmiştim. Kendisinin çok güzel şiir okuduğunu biliyoruz. Bu hayalimi Nihal Hanım’la paylaştım” dedi. Ağırbaş ise sürecin devamını şu ifadelerle anlattı: “Ömer Bey’in bu hayalini Bülent Turan’a ilettim. 1 aylık bir süre geçtikten sonra artık ses kaydının gelmeyeceğini düşünmeye başladım. Çekimler bitmiş, tam da filmin son sahnesini kurguluyorken ses kaydı geldi. Büyük şaşkınlık ve mutluluk yaşadım. Sayın Cumhurbaşkanı’na ve Bülent Turan’a tekrar teşekkürlerimizi iletiyorum.”

‘İyi ki Varsın Eren Diyeceğiz’

Ağırbaş ile birlikte gerçekleştirmeyi planladıkları yeni projelere de değinen Erbil, 2017’de Trabzon Maçka’da öldürülen Eren Bülbül’ün hayatını çekmek istediklerini vurgulayarak sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Eren Bülbül, yakın zaman için planladığımız en önemli çalışmalarımızdan biri. İnşallah bir Eren Bülbül belgeseli yapıp ‘İyi ki varsın Eren’ diyeceğiz.”

Share.

About Author

Leave A Reply