Yöneticilerden Altın Değerinde Tavsiyeler

0

Aylin AY

İstanbul Üniversitesi Liderler Kulübü tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Rota etkinliği İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Rota’da geleceğe yön veren Anadolu Efes, Şişecam, Vodefone, Allianz, B/S/H ve Garanti BBVA şirketlerinin temsilcileri,  öğrencilere kariyer yolunda nasıl adımlar atmaları gerektiğini anlattı. Satış, insan kaynakları yönetimi, denetim ve pazarlama konularının ele alındığı etkinlikte temsilciler öğrencilere markalarının bünyesinde olan staj faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Kendini Keşfederek Yeteneklerinin Farkına Var

Anadolu Efes İşveren Markası Yöneticisi Berkan Mifleh, İnsan Kaynakları İş Ortağı Satış ve Pazarlamacı Çiğdem Görgülü ve İnsan Kaynakları Teknik İş Ortağı Öznür Özmen Asılkazancı Rota’da Anadolu Efes’in dinamik ve çağdaş yapısını anlattı. Görgülü, insan kaynaklarında olmanın en önemli yanının insanların hayatlarına dokunmak olduğunu ve bu sayede de insanların her anında yanında olarak fark yaratabilmek olduğunun altını çizdi. Görgülü, işe alımlarda fark yaratmanın, bu işi neden istediğinizi doğru ve net bir biçimde karşınızdaki kişiye aktarabilmeniz gerektiğinin önemli olduğunu belirtti. Özmen Asılkazancı, “Teknik bölümler fabrika ve merkez kısmını içeriyor. Teknik bölümden mezunsunuz diye mühendislik kısmını yapacaksınız diye bir durum yok. Merkezde farklı rollere de ihtiyaç var.” dedi.  Kendinizi keşfederek değişim yaşamaktan korkmamamız gerektiğini vurgulayan Mifleh, “En iyi bölümde okuyup en iyi şirkete girmek döngüsünde ilerlerken insanlar kendilerini tanıma fırsatı bulamıyor. Ne istediğinizi bilin ve hata yapmaktan korkmayın ki karşınıza yeni fırsatlar çıksın.” sözlerini aktardı.

İşveren Markası Yöneticisi Berkan Mifleh

 Deneyimlerin Altın Bileziğin Olsun

80 yılı aşan geçmişe sahip Türkiye’nin en köklü sanayi kuruluşlarından biri olan Şişecam’ın İşveren Markası Uzmanı Ebru Kahraman, staj programları, kampüs programları ve iş hayatı hakkında bilgiler verdi. Kahraman, işinin bir kısmının genç yetenekleri keşfetmek, öğrencilere iş hayatına hazırlamak için staj programları hazırlamak ve bunları sosyal medyalar aracılığıyla duyurmak olduğundan bahsetti. Kahraman, “Öğrencilere özel,  fabrikalarımıza teknik gezilerden tutun vaka çalışmalarına ya da genel müdürlük ziyaretlerine kadar birçok etkinlik yapıyoruz. Kampüs projeleriyle de öğrenciler genel müdürlükte, fabrikada ve ARGE merkezinde staj fırsatı buluyor.  Amacımız çeşitli seminerler ve kariyer fuarlarıyla sizleri bilgilendirmek ve iş hayatına kendinizi hazırlarken nelere ihtiyacınız olduğuna dair sizlere bir kapı aralamak.” ifadelerini aktardı. Bu sıralarda otururken kişinin kendisine deneyimler katmasının altın bilezik olduğunu vurgulayan Kahraman, bu deneyimlerin kişinin güvenini arttırdığını söyledi.

Şişecam İşveren Markası Uzmanı Ebru Kahraman

Gelecek Heyecan Verici

Dijitalleşmenin öncü operatörü olan Vodafone’nun İşveren Markası Müdürü Gamze Yeşilbayrak, katılımcılara Vodefone çalışma ortamını anlatan reklam filmi izleterek sunumuna başladı. Vodadone’da esnek çalışma saatlerinin olduğundan bahseden Yeşilbayrak, hiyerarşik bir çalışma ortamının da  bulunmadığına dikkat çekti. Yeşilbayrak, “Kadın odaklı çalışmalara önem veren Vodefone, teknoloji alanında kadınların artmasına yönelik çalışmalar yapıyor.” dedi.  Yeşilbayrak, öğrencilere staj olanaklarından bahsederek konuşmasını sonlandırdı.

Vodafone İşveren Markası Müdürü Gamze Yeşilbayrak

Genç Yetenekler İçin Özel Program

Dünyanın en büyük sigorta ve varlık yönetimi şirketlerinden Allianz’ın Akademi Ve İnsan Kaynakları İş Ortaklığı Müdürü Özlem Yanmaz Ateş, şirketi tanıtarak konuşmasına başladı.  İnsanların sadece iyi günlerini değil başarısızlıklarını, hastalıklarını ve kazalarını da güvence altına aldıklarına değinen Yanmaz Ateş, “Sigorta insanlar için bir lüks değil. Bunu onlara anlatmak zor olsa da sigorta insanlar için bir ihtiyaç.” dedi.  Yanmaz Ateş, hem kendisi gelişen hem de içindeki bulunduğu ekosistemle birlikte müşterilerini dahi geliştiren bir şirket olmayı da kendilerine misyon edindiklerini söyledi.  Gelişim fırsatları çok yüksek ve hiyerarşiden uzak bir şirket olduklarından bahseden Yanmaz Ateş, “Genç yeteneklerin ve yüksek potansiyelli olduğunu düşündüğümüz kıdemli çalışma arkadaşlarımız için Allianz Discovery Programı yapıyoruz. Bu yetenek yönetimi sürecinde katılımcılar yeteneklerinin farkına varıyor ve kendilerini keşfederek nasıl başarılı projeler yapabileceklerini anlıyorlar” ifadelerini aktardı.

Allianz Akademi Ve İnsan Kaynakları İş Ortaklığı Müdürü Özlem Yanmaz Ateş

Satış Personellerine Altın Değerinde Öğütler

Türkiye’nin yabancı yatırımlı en büyük beyaz eşya üreticisi B/S/H’ın Satış Koordinasyon Müdürü Nuri Oktay, satış stratejilerini ve planlamalarını öğrencilerle paylaştı. Oktay, “Sadece bekleyerek bir şeyler olmaz. Sürekli denemeli ve çabalamalısınız. Merak duygunuz olmalı. Farklı alanlarda dahi bilgiler edinmeye çalışmalısınız. Bugün ben hiç satış ruhu olmayan biriyim diyebilirsiniz ama yarın ne olacağınızı bilemezsiniz. İşinizi severek yaptığınız zaman gelişiyorsunuz.” dedi. Veriler aracılığıyla mağazaların performanslarının ve hedeflerinin incelendiğini belirten Oktay, “Satış yapacak arkadaş bu verileri iyi analiz edip sonuçlara varabilmeli. Bu iş için sadece iyi iletişim önemli değil tümüyle bir bütün olarak bilgisiyle de yeterli olmalı.” sözlerinde bulundu. Oktay, stajlarda öğrencilerin satış görevlileriyle aynı ortamlarda bulunarak işleri inceleme fırsatlarının olduğunu açıkladı.

B/S/H Satış Koordinasyon Müdürü Nuri Oktay

“Yönetici işi doğru yapar.  Lider ise doğru işi yapar”

Türkiye’nin en büyük 2’nci özel bankası Garanti BBVA’nın Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten, bankacılık üzerine merak edilenleri cevaplandırdı. Akten, bankacılığın yatırım yapılacak en iyi sektörlerden birisi olduğunu ve sermayenin karşılığının alınabileceğinin altını çizdi. GarantiBBVA’nın teknolojiye en çok yatırım yapan bankalardan biri olduğunu belirten Akten, “Gelişime çok açık biz bankayız. Dijitalleşmeye ve dijital bankacılığa önem veriyoruz.” dedi. Yöneticilik ve liderlik arasındaki farka değinen Akten, “Yönetici işi doğru yapar.  Lider ise doğru işi yapar. Yönetici işi yaptırmak için daha otoriterdir lider ise yön gösterir. Biz ekip arkadaşlarımızla fikir alışverişi içinde çalışıyoruz. Yön göstericiyiz.” ifadelerinde bulundu. Gençleri bankacılığa yönlendirerek sözlerini sonlandırdı.

Garanti BBVA Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten

Konuşmacılara plaketlerinin takdim edilmesinin ardından hediye çekilişleri yapılarak etkinlik sonlandırıldı.

Share.

About Author

Leave A Reply