İstanbul Arkeoloji Müzeleri Yeniden Ziyarete Açıldı

0

Dicle GÜNGÖR

Osman Hamdi Bey tarafından 1869’da “Müze-i Hümayun” adıyla kurulan, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzeleri olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, restorasyon ve güçlendirme çalışmalarının ardından yeniden ziyarete açıldı. 8 yıldır restorasyonda olan ve Kadeş Anlaşması, İskender Lahdi, Ağlayan Kadınlar Lahdi, İlk aşk şiiri gibi pek çok arkeolojik eseri bünyesinde barından müzenin içerisinde yaklaşık 1 milyon eser yer alıyor.

Neoklasik üslupta inşa edilen yapı, 13 Haziran 1891’de ziyarete açıldı. Daha sonra kuzey ve güney kanatları eklenerek bugünkü ana müze binası ortaya çıktı. Dünya tarihinin en önemli koleksiyonlarına sahip olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri “Arkeoloji Müzesi”, “Eski Şark Eserleri Müzesi” ve “Çinili Köşk” olmak üzere üç bölümden oluşuyor.

Müzenin giriş katı salonunun solunda meşhur İskender Lahdi, Ağlayanlar Kadınlar Lahdi ve Tabnit Lahdi gibi değerli eserlere ayrılıyor. Sağ tarafta ise Arkaik dönemden Roma dönemine uzanan Antik Çağ heykelleri bulunuyor. Müzeye sonradan eklenen binalarda da yine sayısız değerli eser sergileniyor. Müzenin birinci katında “Çağlar Boyu İstanbul”, ikinci katında “Çağlar Boyu Anadolu ve Troia”, en üst katında ise “Anadolu’nun Çevre Kültürleri: Suriye, Filistin ve Kıbrıs Eserleri” yer alıyor. Müzede yer alan bir diğer bölüm olan, içindeki eserler kadar mimarisiyle de dikkat çeken Çinili Köşk, Selçuklu etkisinde kalan Osmanlı mimarisinin önemli bir örneğidir. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1472 yılında yazlık olarak yaptırılan ve müze kompleksi içerisindeki en eski yapı unvanına sahip köşkte 11’inci yüzyıldan 20’inci yüzyılın başlarına kadar uzanan döneme tarihlenen Selçuklu ve Osmanlı çinileri ile seramikler sergileniyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri giriş ücreti 36 TL’dir. Müze kart geçerli olmakla birlikte 18 yaş altı ve 65 yaş üstü ziyaretçiler için ücretsizdir. Müze, Pazartesi hariç haftanın diğer bütün günlerinde saat 09.00 – 18.00 arasında ziyaretçilere açıktır.

Fotoğrafları orijinal boyutlarında görüntülemek için üzerine tıklayınız.

Share.

Leave A Reply