Emek Ege: “VAR Futbolun Ruhuna Aykırı”

0

Batuhan KONÜK

NTVSpor’un deneyimli sunucusu Emek Ege, futbolun çehresini değiştiren VAR sistemi ile ilgili görüşlerini İletim Gazetesine aktardı. VAR sistemi için “Futbolun en güzel duygularına ket vurduğuna inanıyorum” dedi.

Televizyonun ilgiyle izlenen spor kanallarından biri olan NTVSpor’un deneyimli sunucusu Emek Ege, futbol dünyasına yeni entegre olan VAR sistemi (Video Yardımcı Hakem) ile ilgili görüşlerini aktardı. Futbol üzerine var olan iki görüş olduğunu ve bu görüşlerin “Oyun” ve “Sektör” olarak ikiye ayrıldığını belirten Ege, oyun olarak görülürse çok fazla adalet aramaya gerek olmadığını, sektör olarak görülürse de adalet arayışının çok normal olacağını dile getirdi. Lakin futbolun, özünde bir oyun olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.

Teknoloji Kaçınılmazdır

Teknoloji sistemlerinin futbol dünyasına girmesi hakkında ki kişisel görüşlerini de aktaran Emek Ege, “Kaçınılmaz olarak görüyorum. Zamanında kale çizgileri ve üst direkler de yokmuş. Bunlar daha sonra eklenmiş. Bunlar da bir teknolojik yenilik. Çağımız bilim çağı. Dolayısıyla bu işleri futbolun içerisine sokmazsak olmaz. Diğer sporlar teknolojiden faydalanılıyorsa futbolun içine de girecektir” dedi.

Reflekslerimiz Değişti

Emek Ege, futbolda ki en güzel duygunun golden sonra ki sevinç olduğunu ama VAR sistemi ile birlikte bu duygunun rahat yaşanamadığını dile getirdi. Beşiktaşlı futbolcu Dorukhan Toköz’ün yaşadığı durumu buna bir örnek olarak gösterdi: “Kasımpaşa maçında Dorukhan golü attı. Beşiktaşlılar sevindi ve hatta Dorukhan gol sevinci yaşarken sakatlandı. Üç dakika sonra bir baktık ki gol iptal oldu. Dorukhan boşuna sakatlanmış dedik”. Artık gol olunca hemen sevinemediğimizi ve bu tarz olayların insanları karışık duygulara ittiğini belirten Ege, “Bunlardan ötürü VAR sistemin futbolun en güzel duygularına ket vurduğuna inanıyorum” diyerek çarpıcı bir ifade kullandı. Ayrıca VAR sisteminin uygulanıp uygulanmaması gerektiği konusunda da uygulamaya devam edilmesi gerektiğini ama futbolun ruhuna aykırı olduğunu düşündüğünü de söylemeden geçemeyeceğini belirtti.

Aceleci Davranılmadı

VAR sistemine geçiş sürecinde aceleci davranıldığını düşünmediğini belirten Ege, “Zaten bizden önce uygulayan ülkeler vardı. Fakat bizim ülkemizin kendine has bir futbol atmosferi, futbol anlayışı var. Biz başka hiç bir ülkeye benzemiyoruz. Dolayısıyla çıkan sorunlar da bize özgü oluyor. Çünkü bu organizasyonun içinde olan herkes bizim insanımız. Bizim bu sistemi uygulamaya koymadan neler olabileceğini görme şansımız yoktu” dedi.

Herkes Afalladı

Bu sistem ile birlikte sadece taraftarların değil, oyuncuların ve hakemlerin de reflekslerinin değiştiğine dikkat çeken deneyimli sunucu, geçtiğimiz yıllarda oynanan İnter-Milan maçı sırasında Şili’li futbolcu Gary Medel’in yaşadığı olayı şöyle anlattı: “Maçın son dakikalarında İnter, Milan karşısında bir farkla önde. Milan korner kullanıyor ve karambolde atılan şutta top çizgiyi geçti geçmedi tartışması yaşanıyor. Ardından hakem golü veriyor ve Medel hakeme tepki göstererek üstüne doğru koşmaya başlıyor. Fakat hakem kolunda ki gol çizgisi teknolojisine sahip saati Medel’e göstererek golün geçerli olduğunu söylüyor. Normal şartlarda Medel ile birlikte on kişi daha hakemin üzerine çullanırdı ama artık yapacak bir şey yok”. Ege, bu alışkanlıkların artık geçmişte kalacağını ve hakemlerin işinin teknoloji sayesinde daha kolay olacağını belirtti.

Sadece hakemlerin değil, futbolcuların, taraftarların ve yöneticilerin de kendilerine yeni maç yorumlama biçimleri tanımlamak zorunda olduğuna değinen Ege, bunun yanı sıra hakemlere çok fazla kızamadığını, zor bir meslek icra ettiklerini düşündüğünü ama baskı faktörleri ve futbolu çok iyi bilmeyen hakemlerden dolayı çok fazla yanlış karar verildiğini ifade etti.

E-Spor Tehdidi

“VAR, taraftarı futboldan soğutur mu?” sorusuna yanıt olarak ise futbola bir ilgi azalışı olduğunu düşündüğünü ama bu noktada insanların futboldan soğuyacağını düşünmediğini belirtti. Yüz sene sonra futbolun bu kadar sevilen bir spor olacağını da kimsenin garanti edemeyeceğini ve E-Spor gibi insanların ilgisini çeken başka şeylerin futbol benzeri sporlar için büyük bir tehdit unsuru olduğunu söyleyerek VAR sistemi ve futbol ilişkisine ait tüm görüşlerini aktarmış oldu.

 

Share.

About Author

Leave A Reply