“Sığınmak” Filmi İletişim Fakültesinde Gösterildi

0

Sümeyye YAĞCI

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 3. Yıl Etkinlikleri “Sığınmak” adlı kısa film gösterimiyle 12 Temmuz’da tamamlandı. Yönetmenliğini İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu ve İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgü Yolcu’nun, görüntü yönetmenliğini ise İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Ümit Sarı ile Dr. Öğr. Üyesi Onur Akyol’un üstlendiği film, İletişim Fakültesi Cep Sineması’nda gösterildi.

Vatanından ayrılmak ve Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan Suriyeli kadınların hikâyesine bir pencere açan ve dillerini bilmedikleri bir ülkede hayata yeniden başlamanın, vatanından uzakta kalmanın, kendi ülkelerinde kan ve gözyaşı devam ederken olup bitenlere müdahale edemeden sadece uzaktan seyretmek zorunda kalan Suriyelilerin öykülerini anlatan film, çekildiği 2016 yılında 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’ne de katılmıştı.

“Vatan En Kıymetli Hazinedir”

Prof. Dr. Ergün Yolcu, film hakkında “15 Temmuz ve sonrasında çok ciddi bir süreçten geçtik. Kalkışma ülkemizin aleyhine sonuçlansaydı bizler de Suriye’nin yaşadığı gibi iç savaş halinde olurduk. Bu filmde, Suriye iç savaşı sonrası ülkemize sığınan insanların yaşadıkları ve 15 Temmuz sürecinde hissettikleri duyguları aktardık” dedi. Vatan kavramının önemini vurgulayan Prof. Dr. Yolcu, “Vatan en kıymetli hazinedir. Bu nedenle bu hafta üç etkinlik düzenledik. Bu kısa filmde ve etkinliklerde emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“Sığınmak Filmini İyi ki Çekmişiz”

Prof. Dr. Yolcu’nun ardından söz alan Dr. Öğr. Üyesi Onur Akyol, “Filmin çekim sürecinde birçok zorlukla karşılaştık. Örneğin çekim esnasında duygusal açıdan hazır olmamız gerekiyordu. Bunun sebebi konunun etkileyici olmasıydı. Kurgu aşamasında da büyük çaba harcadık. Filmdeki kişilerin dillerinin farklı olması kurguyu daha emek ister bir hale getirdi. Yine de ‘Sığınmak’ filmini iyi ki çekmişiz diyoruz” şeklinde konuşarak ekip arkadaşları adına da açıklamalarda bulundu.

Share.

Leave A Reply