Sektördeki Seslerden Piyasaya Dair Bilinmeyenler

0

Aylin AY
Fotoğraf: Merve DAĞLI

Televizyon Programcılığı Kulübü tarafından düzenlenen Sunuculuk ve Yapımcılık Konferansına Tv programları koordinatörü ve gazeteci Özgür Uzun ile gazeteci ve sunucu Ömür Varol konuk oldu. Sektöre dair bilinmeyenlerin anlatıldığı konferans, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirildi.

“Dünya Farklı Bir Noktaya Geldi”

Gazeteci Özgür Uzun, zamanla gelişen teknolojiyle gençlerin çok fazla imkana sahip olduğunu ve bu olanaklar sayesinde sektöre girmeden hazırlıklı olduklarını söyledi. Youtube mecrasının önemine değinen Ömür Varol, “Bugün teknolojinin getirdiği kolaylıklarla insanlar İletişim Fakültesinde okumasa bile birer yayıncı olabiliyor. Youtube yayıncılarına baktığımız zaman montajı, yayımcılığı kendilerinin bir şekilde öğrendiğini görüyoruz. Güzel içerikler yaratıp, milyonlarca izlenen bantlar hazırlayabiliyorlar.  Geleneksel yayın akışının dışına çıkıp farklı mecralarda kaliteli işler çıkaran Youtuberlar var ve bu emeklerinin karşılığında iyi paralar kazanıyorlar.“ dedi.

Sektörde Güçlü ve Azimli Olun

Uzun, “Sektöre girdiğinizde İletişim Fakültesi mezunu olmayan birçok kişi tanıyacaksınız. Fakat İletişim okuyanların farkı, sektörde belirgin fark yaratacak. Bu okulda öğrendikleriniz şu an size boşunaymış gibi gelebilir ama ileride göreceksiniz ki size çok şey katmış olacak. “ dedi.  Staj döneminin mesleki anlamda çok önemli olduğunun altını çizen Uzun, “Stajınızda size verilen görevleri gocunmadan ve en iyi şekilde yerine getirmelisiniz. Bizler sizdeki çalışma azmini ve enerjiyi gördükçe sizlere çalışma şansı tanıyoruz. Bu kısımda önemli olan, işi sevmenin yanında sektördeki rekabet içinde stajyerlikten başlayarak çok güçlü olmak.” diyerek gençlere tavsiyelerde bulundu.

Reytingler Program Akışını Etkiliyor

Program reytinglerinin kanallardaki yayın akışının belirlenmesine neden olduğunu açıklayan Varol, “Sektör çok acımasız olduğu için programınız reytinglerde ilk yüze giremediyse programı yaşatma şansınız yok. Reytingler aylık, haftalık, günlük hatta dakikalık kontrol ediliyor. Kanal yöneticileri de bu reytingler çerçevesinde hiçbir riske girmeden tutan programların benzerlerini kendi kanallarında istiyor.  Bu sene kanallarda çokça gördüğümüz yemek programlarının yerine seneye çok farklı bir format getirilecektir. Bunun sebebi de İletişim Fakültesi okumuş bir yöneticinin olmamış olması. Ekonomist yöneticiler hiçbir risk almak istemiyor.” dedi.

Gazeteciler İnsanların Kaçtığı Yönün Tersine Koşar

Gazeteciliğin çok büyük bir emek işi olduğunu söyleyen Varol, “Gazeteciler insanların kaçtığı yönün tersine koşar. Çünkü orada olay vardır ve dolasıyla bu da gazeteciyi oraya çeker.” dedi. Varol gençlerin her şeye sıra dışı bakmaya çalışmalarını önerdi ve  ”Dümdüz bir insan olmayın. Herkes camdan bakarken ozan olan damdan bakarmış sözünden ilham alın. Yaratıcı olarak farklı işler yapmaya çalışın. O zaman sektör içinde bir şekilde var olursunuz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Ömür Varol ve Özgür Uzun, program sonunda öğrencilerin sorularını cevaplandırdı. Ardından Ömür Varol’a ve Özgür Uzun’a teşekkür belgeleri takdim edildi.

Share.

About Author

Leave A Reply