Eczacıbaşı İlklere İmza Atmaya Devam Ediyor

0

Işıl SIPÇIK, Merve TAŞKÖPRÜ
Fotoğraf: Hamza AKTAY

Eczacıbaşı Holding Kurumsal İletişim Direktörü İlkay Yıldırım Akalın, Doç. Dr. Feride Akım’ın davetiyle 24 Ekim Perşembe günü İÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonu’na konuk oldu. Yıldırım Akalın, “Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Kurum DNA’sı” başlıklı söyleşi gerçekleştirdi.

Yıldırım Akalın, söyleşisine Eczacıbaşı Topluluğu’nun kuruluşunu anlatarak başladı. 1942 yılında Dr. Nejat Eczacıbaşı tarafından kurulduğunu aktaran Yıldırım Akalın, Topluluğun bilimsel hayata katkıları dışında Türkiye’de ilk tıp ödüllerinin mekanizma sistemini kurmuş olduğunu belirtti. Türkiye’de ilklere imza atan topluluğun temizlik kâğıdı üretmek üzere Karamürsel’de İpek Kâğıdı Fabrikası’nı, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nı, İstanbul Modern Sanat’ı kurduklarının altını çizerken bilim, sanat ve ekonomi alanlarında hayata geçirdikleri projelerin topluluk için önemine değindi.

Yıldırım Akalın, “Eczacıbaşı kuruluşu kendi öz değerleriyle ve kurucusundan aldığı misyon, hayat felsefesi ve hayata bakış açısı sayesinde 77 yıldır ayakta. Kuruluşunda aslında köklerden gelen bir sosyal sorumluluk duygusu var ve bu duygu hala da geliştirilerek devam ettirilip kuruluşumuzun değerini arttırıyor” diyerek göz bebeği gibi baktıkları iki kıymetli projelerinden birinin İKSV’nin kurucu sponsorluğu olduğunu ekledi.

Toplumda kadınların erkekler kadar ön plana çıkamadıklarını ve bunun için sosyal sorumluluk projesi kapsamında kadın sanatçılar fonu oluşturduklarını söyleyen Yıldırım Akalın, “Kadın sanatçıları bu alanda görünür kılmak için uğraşıyoruz” sözlerini aktardı.

Yıldırım Akalın, “Her işi gönüllü olarak gerçekleştirdiğimiz için kurumumuzda 200 tane gönüllü çalışmalar yapan arkadaşımız var ve gönüllü arkadaşların projelerini iş alanlarında yapmasına izin veriyoruz, onlara alan yaratıyoruz” sözlerine ek olarak gönüllü arkadaşların genellikle çocuklar için projeler geliştirdiklerini ve bu çalışmalarla çocukların hangi alana daha yatkın olduklarını öğrenip o alanlara göre eğitim verdiklerini söyledi.

“Günümüz devri dijital devri yani oyun devri. Türkiye’de çocukların fen ve matematik derslerindeki eksikliklerin de farkındayız. Biz de Türkiye’de ilk olarak oyun tasarlama yarışması kurup çocukların bu derslere olan ilgisini arttırıyoruz. Şimdiki amacımız bu oyunları ders müfredatlarının içine sokmak” dedi ve bu oyunların ders müfredatına girmesiyle öğrencilerin sayısal derslerde olan başarılarının artacağına inandıklarını belirtti. Dünyada ilk defa kız çocuklarını sporla güçlüleştiren çalışmaları yürüttüklerini ve uluslararası spor komitesinden ödül aldıklarını kaydetti.

Söyleşi sonrasında İlkay Yıldırım Akalın’a Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Feride Akım tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. Etkinlik toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Share.

About Author

Leave A Reply