“Sanat, Evrensel Bir İletişim Dili”

0
Aylin AY
İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen, Georgia State Üniversitesinden önemli eserlerin getirildiği “Devam Eden Konuşma” adlı serginin açılışı 11 Aralık’ta İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Şeref Holü’nde gerçekleştirildi.
Açılış konuşmasını Engelli Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın yaptı. Prof. Dr. Aydın, bütün etkinlikleri sanatla birleştirmeye çalıştıklarını ifade ederken sanatın evrensel bir iletişim dili olduğunu söyledi. Sosyokültürel açıdan kimlik gelişiminde sanatın önemli olduğunu belirtip, gelenlere teşekkür eden Prof. Dr. Aydın konuşmasını, Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şube Başkanı Murat Ermeydan’a devretti.
Yenilikçi ve katılımcı bir kimlik taşıdıklarını belirten Ermeydan, doğa, renk, peyzaj ve sanatın güzel bir birleşim olduğunu söyleyerek, peyzajın yaşamın olduğu her yerde var olacağını ekledi. İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu olan Ermeydan, buradan mezun olduğu için gururlandığını belirtip bu sergi için de iyi dileklerini sundu.
Urmia Land Art temsilcisi Sara Dadras bazen aynı dili konuşan insanların bile iletişim kuramadığının ve teknolojinin insanları biribirinden uzaklaştırıldığının altını çizdi. Sanat ile ortak bir dil oluşacağını belirten Dadras, serginin amacının da hayattaki engellerin iletişim kurarak nasıl aşılabileceğini göstermek olduğunu ifade etti. Konuşmasını emeği geçenlere ve katılanlara teşekkür ederek sonlandırdı.
Sergide Jess Jones, Nicole Benner, Carla Powell, Soude Dadras, Amanda Whitaker ve Sara Dadras’ın eserleri yer aldı. Açılış sonrası serginin Düzenleme Kurulu Başkanı Soude Dadras ziyaretçilere eserler hakkında bilgi verdi.
Share.

Leave A Reply