Etnografik Fotoğraflar İstanbul Üniversitesi’nde

0

Sümeyye YAĞCI

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı’nın düzenlediği Etnografik Fotoğraf Sergisi açılışı İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası giriş katında gerçekleştirildi.

İlk kez 26- 30 Kasım tarihleri arasında İÜ Edebiyat Fakültesi Şeref Holü’nde sergilenen fotoğraflar, 15 Ocak’ta yapılan açılış ile İstanbul Üniversitesi Rektörlüğünde ziyarete açıldı. Sergide, Antropoloji Bölümü öğrencilerinin 2018 yılında gerçekleştirdikleri antropolojik saha araştırmaları sırasında çektikleri binlerce kare fotoğraftan seçilen küçük bir demet sunuldu.

Serginin açılış konuşmasını etkinlikte görev alan Hakan Altıntaş gerçekleştirdi. Altıntaş, “Antropoloji bölümünün birçok saha çalışması var ve bu saha çalışmalarıyla sistemli bir şekilde çalışıldığını görüyoruz“ diyerek Üniversite Rektörlüğüne desteklerinden dolayı teşekkür etti.

“Ekibimize Güç ve Destek Verdiniz “

Açılışın devamında söz alan Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yüksel Kırımlı, 1960 yılında kurulan İstanbul Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nün kuruluş amacına değinerek, “Gayemiz, teorik bilgiyi aktarmanın yanı sıra araştırmaların nasıl yapıldığını öğrencilere uygulayarak öğretmektir. Bunun doğrultusunda bugün aramıza katılarak yaptığımız çalışmalara destek olduğunuzdan ve öğrencilerimize güç kattığınızdan dolayı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Serginin açılışı Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi’nin konuşması ile devam etti. Prof. Dr. Develi,  “Bu fotoğraf sergisi Sosyal Antropoloji dalında sahada öğrenme sürecinin en iyi şekilde gerçekleştirilmiş olduğunu gösteriyor. Arkadaşlarımız bundan çok daha fazlasını sahada görerek, yaşayarak, tecrübe ederek öğrenmiş oldular” şeklinde konuştu.

“Fakültelerimiz Kültür Yuvasıdır “

Sergi açılışının son konuşmacısı İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Antropoloji Bölümü’nün Edebiyat Fakültesi’nin simgesel ve değerli bir yapısı olduğunu ifade ederek, “Fakültemiz hem kazı çalışmaları hem de yüzey araştırmaları bakımından öncü çalışmalar yapmaktadır. Bu durum gösteriyor ki fakültelerimiz başlı başına bir kültür yuvasıdır. Bunun gururunu yaşıyoruz ve bölümümüzü destekliyoruz “ diyerek serginin güzel olan tarafının bu projeyi gençlerin desteklemesi ve öğrencilerin bir ekip halinde çalışıyor olması olduğunu vurguladı ve konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek serginin açılışı gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Suat Gezgin, Dr. Öğr. Üyesi Ersin Turan ve Arş. Gör. Dr. Ahmet Kadri Kurşun sergi açılışına katıldılar. Proje kapsamında bulunan fotoğrafların sergide tanıtılmasının ardından toplu fotoğraf çekimi ile etkinlik sona erdi.

Share.

Leave A Reply