Çağ Açan Fetih 566. Yıldönümünde

0

Celil Kurşun

İstanbul’un fetih yıldönümü İstanbul Üniversitesinde büyük bir coşkuyla kutlanıyor.

İstanbul’un fethinin 566. yıldönümü vesilesiyle İÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “İstanbul’un Fethi Sergisi” İÜ Rektörlüğü Sergi Salonunda açıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra açılış konuşmasını İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak yaptı. Prof. Dr. Ak, fetihten önce İstanbul’un kozmopolit nüfusa sahip bir şehir devleti olduğunu belirterek fetihten sonra Fatih Sultan Mehmet’in çabalarıyla İstanbul’un imar edildiği ve Ayasofya ile Fatih Medreselerinde yüksek öğretim faaliyetlerine geçilerek İstanbul’un bir eğitim-kültür şehrine dönüştürüldüğünü söyledi ve “Bu şehir kutsal bir emanettir ve o emanet emin ellerde” dedi. İstanbul Üniversitesi’nin de Fatih Medreseleri temelli olduğunu, ona en iyi şekilde sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

 

Sergi, kurdele kesilme töreniyle açıldı. Ardından İBB Mehter Takımı, Ey Şanlı Ordu, Çırpınırdı Karadeniz, Yelkenler Biçilecek, Ceddin Deden gibi marşları seslendirdi. Sonrasında Prof. Dr. Ak, katılımcılarla sergiyi gezerek İstanbul’un fethine dair tarihsel bilgi verdi ve İÜ anı defterine İstanbul’un fethiyle ilgili duygu ve düşüncelerini yazdı. Katılımcılar arasındaki Beyazıt Kreşi öğrencilerinin coşkusu ve sevinci dikkat çekti.

Share.

Leave A Reply