Beklenen Belgeselin İlk Fragmanı Yayınlandı

0

İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeler Birimi (İÜ BAP) tarafından desteklenen “Engelli Bireylerin Topluma Kazandırılmasında Sporun Rolü ve Medyaya Yansımaları” adlı proje kapsamında hazırlanan belgeselin kurgu süreci devam ediyor. Belgeselin yayınlanan ilk fragmanında yer alan etkileyici görüntüler dikkat çekiyor.

Engelli sporcularımızın son yıllarda ulusal ve uluslararası düzeyde elde ettiği dereceler göz dolduruyor. Konuyu mercek altına almaya karar veren İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri, hazırlık çalışmaların ardından “Engelli Bireylerin Topluma Kazandırılmasında Sporun Rolü ve Medyaya Yansımaları” başlıklı bir proje geliştirdi. İÜ BAP birimi tarafından desteklenen proje kapsamında bir belgesel ve iki makale kaleme alınacak. Kurgu süreci devam eden belgesel çok yakında izleyicilerle buluşacak.
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ümit Sarı tarafından yürütülen proje kapsamında hazırlanan belgeselde yapılan röportajlar ve araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler, ayrıca iki makaleye dönüştürülerek konuya bilimsel düzeyde de dikkat çekilecek.

Dünyaca Ünlü 10 Engelli Sporcumuzla Görüştük
Çekimler kapsamında paralimpik okçuluk, yüzme, futbol, basketbol, goal-ball, masa tenisi, judo, taekwondo, triatlon, atletizm alanlarında paralimpik olimpiyatlarda ve dünya şampiyonalarında birincilikler ve çeşitli derecelere sahip milli sporcular ile röportajlar yapıldı. Paralimpik Milli Okçu Naci Yenier, Paralimpik Masa Tenisi Milli Sporcusu Neslihan Kavas, Paralimpik Milli Judocu Serdar Aydın belgesel ekibine röportaj veren isimler arasında yer alıyor. Sporculara başarı öykülerinin yanı sıra engelli bireyler olarak bu süreçte ne gibi zorluklar yaşadıkları, şartların iyileştirilmesi için neler yapılması gerektiği ve medyanın kendilerine olan yaklaşımlarını nasıl değerlendirdikleri soruldu.

Çekimleri tamamlanan ve kurgu aşamasına geçilen belgesel hakkında proje yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Ümit Sarı, şu açıklamalarda bulundu: “Belgesel çalışmamız engelli sporcularımızın seslerini duyurmaları açısından önemli bir fırsat oldu. Bu bağlamda 10 farklı branşta başarılı engelli sporcularımızla görüşmeler yaptık. Engellerin başarının önünde engel olmadığını, engelli sporcu ve bireylerin sosyal hayat içinde yer alması gerektiğinin altını çizmeye çalıştık. En önemli amaçlarımızdan biri engelli bireylerimize umut aşılamak. Şimdiden spor camiasından olumlu geri dönüşler alıyoruz ve ümit ediyoruz ki belgeselimiz çok sayıda engelli sporcu adayına ilham vererek onları cesaretlendirecek. Diğer taraftan engelli bireylerin medyada daha fazla yer almalarını istiyoruz. Bu bağlamda mevcut durumları ve akademinin birikimlerini bir araya getirerek iki makale hazırlayacağız. Projemizde ayrıca lisans ve lisansüstü öğrencilerimiz de görev alıyor. Öğrencilerimiz pratik yapma imkânı ile birlikte profesyonel bir set görmüş oluyorlar.”
Dr. Öğr. Üyesi Sarı, projenin yalnızca mevcut engelli sporcuları değil çeşitli nedenlerle spora başlayamayan engellilere yönelik olduğuna dikkat çekti.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu danışmanlığında fakülte Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Güven Büyükbaykal, Dr. Öğr. Üyesi Onur Akyol ve Dr. Öğr. Üyesi Mesut Aytekin ile birlikte lisans ve lisansüstü öğrencileri projede görev alıyor.

Fragmanı izlemek için tıklayınız…

Share.

Leave A Reply