Geleneksel Kore Müziğinden Ezgiler

0

Dicle GÜNGÖR

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kore Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından dünyaya Kore Kültürünü tanımak amacıyla düzenlenen “Geleneksel Kore Müzik Şöleni” 13 Aralık Cuma günü Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda yapıldı.

Açılış konuşmasını İÜ Edebiyat Fakültesi Kore Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğr. Gör. So Young Yang gerçekleştirdi. Müzik şöleninin düzenlenmesinde maddi manevi katkıda bulunan herkese teşekkürlerini ileten Öğr. Gör. Yang, Geleneksel Kore Müzik Grubu’nu izleyicilere tanıtarak konuşmasına başladı. Öğr. Gör. Yang, “Poongryoo, sözlük anlamı olarak rüzgâr ve suyun akışı demektir. Aynı zamanda insanın doğanın bir parçası olarak varsayıp, doğa ve insan arasındaki uyumu sanatın nihai amacı olarak sayan Kore Geleneksek Müzik Grubunun felsefesini de içermektedir” sözlerinin ardından grubun kuruluşu hakkında bilgi verdi. “Konser, İstanbul Üniversitesi öğrencilerine Kore Kültürünü tanıtmak ve burada olup ülkesine hasret duyan Koreliler için hazırlanmıştır” ifadeleriyle konserin amacına da değinen Öğr. Gör. Yang, “Yılın bu soğuk günlerinde sizi, Geleneksel Kore Müziğinin özünü hissederek sıcak bir vakit geçirmeniz dileğiyle AUREUM’la baş başa bırakıyorum” sözleriyle konuşmasına son verdi.

Öğr. Gör. Yang’in konuşmasının ardından sahne alan Geleneksel Kore Müzik Grubu tarafından Kore’nin geleneksel ezgileri seslendirildi. Konserde ayrıca “Üsküdar’a Gider İken” şarkısını Korece olarak yorumladılar.

Share.

About Author

Leave A Reply