Vefatının 40. Yılında Behçet Necatigil

0

Nisan Bahar ÖZEL
Fotoğraf: Dicle GÜNGÖR

İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Necatigil ailesi önderliğinde düzenlenen “Vefatının 40. Yılında Behçet Necatigil’e Saygı” adlı program 17 Aralık Salı günü, İÜ Edebiyat Fakültesi Kurul Odası’nda gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşması İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi tarafından yapıldı. Programın devamında sırayla; İÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk, Behçet Necatigil’in kızı Ayşe Sarısayın, Yazar Feridun Andaç, Yazar Ferruh Tunç ve Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu konuşmalarını yaptı. Programın açılışı TRT tarafından hazırlanan Behçet Necatigil’in hayatına dair belgesel gösterimiyle yapıldı.

İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi

Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi sözlerine, programa emek veren herkese teşekkürlerini ileterek başladı. Prof. Dr. Develi, Behçet Necatigil okumayı çok sevdiğini ve gençliğinde eserlerini sık sık okuduğunu belirtti ve “Genç arkadaşlara tavsiyem Necatigil’i gündüz vaktinden ziyade gece okumalarıdır” sözlerine ekledi. “Bir şekilde sizi yakalayacak, adeta nefes almanızı zorlaştıracak bir duygu seline kapılacaksınız” sözleriyle Prof. Dr. Develi, Behçet Necatigil’in eserlerinin derinliğinin ve lirikliğinin altını çizdi. Prof. Dr. Develi, ileride edebiyat öğretmeni olacak öğrencilere Behçet Necatigil okumayı ve okutmayı öğütleyerek konuşmasına son verdi.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk

Sözü, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk devraldı. Behçet Necatigil’in Türk Edebiyatında tartışmadan uzak, kendi çizgisinde ilerleyen bir şair olduğuna değinen Prof. Dr. Çoruk, “Necatigil edebiyatımızda kuşkusuz kendine özel ve has bir yeri olan şairlerden biridir” ifadelerini kullandı. “Herkes için yazmış bir şair olan Behçet Necatigil modernleşmeyle beraber kaybolan değerleri gündeme getirmeye çalışmıştır” şeklinde konuşan Prof. Dr. Çoruk, Behçet Necatigil’in eserlerinin içeriğine değindi. Son olarak “Böylesine anlamlı bir toplantıyı birlikte yapmak onurunu bize sağlamış olmalarından dolayı herkese teşekkür ediyorum” diyen Prof. Dr. Çoruk, sözü Behçet Necatigil’in kızı Ayşe Sarısayın’a bıraktı.

Behçet Necatigil’in kızı Ayşe Sarısayın

Ayşe Sarısayın Behçet Necatigil’in edebi kişiliğinden ziyade “nasıl bir baba” olduğuyla ilgili konuştu. Sarısayın “Babamın öğrencisi olduğu bu üniversitede anılması gurur verici” sözleriyle Behçet Necatigil’in İÜ Edebiyat Fakültesi öğrencisi oluşuna değindi. Behçet Necatigil’in evdeyken dahi sürekli odasına girip çalıştığını dile getiren Sarısayın “Babamla geçirdiğimiz zamanlar çok kısıtlı olmasına rağmen sevildiğimizi, korunduğumuzu hissederdik” sözleriyle babasıyla arasındaki bağı anlatıı. Sarısayın “Babam 40 yıldır aramızda olmasa da hala bizimle yaşıyor” diyerek Behçet Necatigil’in eserlerinin ve kişiliğinin kalıcılığından bahsederek konuşmasını bitirdi.

Yazar Feridun Andaç

Yazar Feridun Andaç, konuşmasına Behçet Necatigil’in edebiyat dünyasını nasıl etkilediğini “Bütün kuşakları etkilemiş hatta yön vermişti” sözleriyle başladı. Behçet Necatigil’in edebi kişiliği üzerinde durarak eserlerinde çokça imge kullanması ile ilgili Andaç, “Metaforlarına baktığımızda imge yönünden en zengin şairdir” şeklinde konuştu. Andaç, Necatigil’in yayınlamadığı eserlerin yayınladıklarından çok olduğunu ayrıca dile getirdi. “Bazen şiirinin bütünü zihninize yerleşirken, bazen tek bir dizesi sizi uzak yerlere götürebiliyor” sözleriyle Necatigil’in şiirlerinin insan üzerinde bıraktığı tesiri dile getiren Andaç, konuşmasının sonunda, günümüz edebiyat okurlarıyla ilgili düşüncelerini paylaştı.

Yazar Ferruh Tunç

Andaç’ın ardından “Necatigil Şiir Ödülleri” 2011 Birincisi Yazar Ferruh Tunç konuşmasını yaptı. Tunç etkinlikte bulunmaktan gurur duyduğunu söyleyerek sözlerine başladı. Behçet Necatigil’i edebiyat yönüyle ele alan Tunç, Modern Türk Edebiyatı’na etkilerini analiz etti. Tunç, Behçet Necatigil’in akımlardan ve ayrışmalardan uzak ilerleyen edebi hayatıyla ilgili “Behçet Necatigil şiirsel özerkliğini, sanatsal alanını korur” dedi ve “Şiirle düşüncenin ötesine” geçtiğini sözlerine ekledi. Günümüz edebiyatı hakkında konuşan Tunç, “Şiirin özel dili; şimdinin, olağan yaşamın dili haline geldi” ifadelerini kullandı. Tunç, Behçet Necatigil’in eserlerinden dizeler okudu ve konuşmasını teşekkürlerini sunarak bitirdi.

Sakarya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu

Programın devamında Sakarya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu konuştu. Prof. Dr. Daşçıoğlu katılımcılara Behçet Necatigil üzerine yaptığı tez çalışmasından bilgiler aktardı. Prof. Dr. Daşçıoğlu, Behçet Necatigil’in ikiye ayrılan edebi kişiliğini “Necatigil’in lirik romantik bir yanı olduğu kadar entelektüel yönü de vardır” sözleriyle ifade etti. Prof. Dr. Daşçıoğlu, Behçet Necatigil’in öğretmen olmasının, eserlerinde didaktik şiirin öne çıkmasını sağladığını sözlerine ekledi. Konuşmasının sonunda Prof. Dr. Daşçıoğlu katılımcılara, Behçet Necatigil’in “Kaktüs” şiirini okudu.

Program sonunda konuşmacılara İÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim üyeleri tarafından kitap hediye edildi.

 

Share.

About Author

Leave A Reply