İletişim Fakültesinde Türk Dizi Film Günleri

0

Işıl SIPÇIK

Fotoğraf: Halil SAÇ

Türk Dizi Film Günleri kapsamında İstanbullu Gelin, Muhteşem Yüzyıl Kösem, Benim Adım Gültepe, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Eşref Saati gibi dizilerin yönetmeni Zeynep Günay Tan, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne konuk oldu. Moderatörlüğünü İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu’nun yaptığı söyleşide Günay Tan tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.

Söyleşiye eğitim hayatını ve sektöre giriş hikâyesini anlatarak başlayan Günay Tan, meslek hayatına başladığında usta-çırak ilişkisi ile birçok farklı insandan farklı şeyler öğrendiğinden bahsetti.

“Dizinin Matematiği Belli”

Günay Tan “Öyle Bir Geçer Zaman Ki” dizisinden, “Kariyerimde bir dönüm noktasıydı. Kendimi bulduğum bir çalışmaydı ve dizi yaşanmış olaylar üzerine gerçekleştiğinden matematiği belliydi” şeklinde bahsetti. Dizinin uzun hazırlık dönemi gerektirdiğini ve set arayışları dışında oyuncuların da yeni yüzlerden oluşması için çalışma yaptıklarını aktaran Günay Tan, “Oyuncularımızın çoğunun ilk deneyimiydi ve şimdi kendi dizilerinde başrolde oynuyorlar” dedi.

İstanbullu Gelin

Günay Tan 46. Emmy Ödüllerine “Pembe Dizi” alanında aday olan “İstanbullu Gelin” dizisi hakkında, “Emmy’e aday gösterilmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sektörde dünyadan geride olduğumuzu da sanmıyorum, tek farkımız bütçe sıkıntısı” diyerek bütçe sıkıntısının çözülmesi ile kaliteli içeriklerin üretilebileceğini sözlerine ekledi.

“İstanbullu Gelin” dizisinin tutmasının hikayenin evrenselliğiyle alakalı olduğunu ve dizinin 45 ülkeye satıldığını söyleyen Günay Tan, ülkemizde içerik üretiminin çok olmadığını fakat uygulama konusunda iyi olduğumuzu da belirtti.

Günay Tan dizi sürelerinin kısaltılmasıyla ilgili, “Senaryo yazımında edebiyatçıları sektöre sokamıyoruz, uzun senaryolar yazmak istemiyorlar. Tükenmişlik sendromu da gerçekten var bu sektörde. Çünkü sette uyuyup uyanıyorsun, aileni göremiyorsun. Sürelerin kısalmasıyla birlikte onları da sektöre çekebileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Söyleşi, soru-cevap kısmının ardından İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu ve Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgü Yolcu’nun Zeynep Günay Tan’a teşekkür belgesi ve çiçek takdim etmesinin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Share.

Leave A Reply