Eski Mezunlardan Üniversite Ziyareti

0

Sümeyye YAĞCI

İstanbul Üniversitesinin ilk işletme mezunu öğrencileri 50 yıl sonra tekrar aynı sıralarda buluştular. Buluşmaya ilk mezunların yanı sıra İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü Dekanı Prof. Dr. Recep Pekdemir de katıldı. Mezunların konuşmaları ve vefat eden dönem arkadaşlarına atfedilen saygı duruşunun ardından okulun gezilmesiyle buluşma sonlandı.

“Güzel Bir Anı Olarak Kalacak”

Buluşmanın ilk konuşması organizasyonun düzenleyicilerinden ve ilk işletme mezunlarından biri olan Sevinç Toterler tarafından yapıldı. Toterler buluşma hakkında şunları söyledi; “ Biz üniversitenin işletme bölümünün 1969 girişlileriyiz. 50 yıl sonra ilk defa öğrenim gördüğümüz okulumuzda bir araya geldik. Bu buluşma için iletişim kurabildiğimiz bütün arkadaşlara ulaştık. Mersin, Adana, Antalya, Kırklareli ve İzmit’ten gelen dostlarımız var. Bir arada olmaktan duyduğumuz sevinci hissedebiliyoruz. Birbirimizi ise birçoğumuz 50 yıl sonra tekrar gördük. Bunun heyecanını yaşadık. Bu buluşma bizim için önemliydi. Güzel bir anı olarak kalacak”

“Fakültemizin Bayrağını İleriye Taşıyoruz”

Konuşmanın devamında söz alan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Pekdemir eski mezunlara işletme fakültesinin günümüzdeki mevcut yapısından bahsederek, “Çalışmalarımız sayesinde fakültemiz ilk dönemlerinden itibaren gelişerek şimdiki düzeyine ulaştı. Son yıllarda Anadolu’dan gelen öğrencilerin ilk tercihleri olmak bizlere iyi hissettiriyor . Her sene 400’ün üzerinde öğrenci alıyoruz. Öğrencilerimizin İngilizcelerini ilerletebilecekleri ve kendilerini geliştirebilecekleri bir alt yapı sağlıyoruz. Onların mezun olduklarında başarılara imza atan bireyler olmalarını amaçlıyoruz. Birçok etmen birleşince öğrencilerimiz mezun olduktan sonra iş bulmakta zorlanmıyorlar. Bu şekilde de fakültemizin bayrağını taşıyoruz ve sürdürüyoruz” dedi.

Üniversitemizde Mezunlar Portalı Oluşturacağız

Mezunlarla ve hocalarla her zaman iletişim içinde kalmaya çalıştıklarına ve  mezunların çalışma sektörünün her alanında olmalarının avantajlarına değinen Pekdemir, “ Siz mezunlarımızın uyarıları ve destekleri daima başımızın üstündedir. Biz sizlerden emanet aldık bu fakülteyi ve bizden sonrakilere devredeceğiz. Fakültemizde bulunmuş her bireyle iletişim içinde olmaya önem veriyoruz. Bunun yanı sıra bu durumun yeni mezunlara da birçok faydası olduğu görmekteyiz. İletişimden doğan bağ ile yeni mezunlara istihdam alanları da oluşturuyoruz” ifadelerini kullandı. Bunun yanı sıra mezunların tüm kayıtlarını YÖK’ün sitesine yüklediklerini söyleyen Pekdemir üniversitede mezunlar portalı oluşturacaklarını, böylece mezunların birbiriyle irtibat halinde kalabileceklerinin haberini verdi.

Bölümün İlk mezunlarından olan Masum Türker ise buluşmaya katılan tüm mezunlar adına yaptığı konuşmasında, “  Dönemimdeki sınıf arkadaşlarıma rahmet diliyorum. İleriyi ön görmeyi ve daima hayal etmenin önemini biz bu sıralarda öğrendik. Meşguliyetlerimiz var ama buradayız çünkü bu buluşma çıkarlarımızın olmadığı bir dostluğu temsil ediyor. Bugün iyi ki gerçekleşmiş. Hep böyle güzel günler bizimle olsun. Dekanımıza teşekkür ediyorum” diyerek toplantıyı sonlandırdı.

 

Share.

Leave A Reply