Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi

0

Dicle GÜNGÖR

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü bünyesinde kurulan ve alanında uzman akademisyenler tarafından hazırlanan Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi 1 Temmuz 2019 tarihinde açıldı. İÜ Edebiyat Fakültesinin avlusunda bulunan müze, içinde barındırdığı insanlığın tarihine ışık tutan önemli eserlerle ziyaretçilerini ağırlıyor.

İş insanı Rıdvan Çelikel’in katkılarıyla açılan müze, Paleolitik Çağ’dan Antik Çağ’a Anadolu’nun bilinen kültürlerini tanıtıyor. Müze aynı zamanda; insanlık tarihinin en eski çanak çömlekleri, taş aletleri, madeni paraları, çinileri, takıları, saklama kapları gibi pek çok etnografik esere de ev sahipliği yapıyor.Günümüze kadar yaşanan tüm çağların anlatıldığı müzede, Anadolu’da hangi şehirlerde hangi döneme ait kazıların yapıldığı harita üzerinde gösteriliyor. Müzede aynı zamanda İstanbul Üniversitesinin Anadolu arkeolojisine yaptığı katkıları anlatan bölümler de yer alıyor.

İçerisinde kafeterya ve bahçesinde oturma alanları bulunan müze, girişi ücretsiz olmakla birlikte hafta içi her gün 08:30 – 17:00 saatleri arasında açık. Müzenin bir bölümü öğrencilerin uygulamalı ders yapabilmesi için ayrılmış durumda. Başta İstanbul Üniversitesi öğrencilerine olmak üzere, dışarıdan gelecek her yaş grubuna açık arkeoloji eğitimlerinin verileceği atölyeler de yer alıyor

Fotoğrafları orijinal boyutlarında görüntülemek için üzerine tıklayınız.

Share.

Leave A Reply