shiftdelete’in Kurucusu Hakkı Alkan İletişim Fakültesinde

0

Dicle GÜNGÖR

Dijital Girişimcilik Kulübünün çalışmaları kapsamında Türkiye’nin en büyük teknoloji haber sitesi olan www.shiftdelete.net internet sitesinin kurucusu Hakkı Alkan 22 Ekim Salı günü İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesine konuk oldu. Alkan “Dijital Çağda Hayatta Kalmak” konulu sunumunu İÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi.

Dijital Girişimcilik Kulübünün başkanı Ömer Faruk Özbil, “Biz bu yola çıkarken sektörle öğrencilerin buluşabileceği, okulun yanında eğitim kurumu gibi çalışabilecek bir kulüp kuralım istedik” ifadeleriyle kulüp olarak yaptıkları ve yapacakları etkinliklerden, projelerden bahsetti. Özbil, sözlerine ek olarak kulüple çalışmak isteyen öğrencilere her zaman kapılarının açık olduğunu ve kulübün instagram hesabından onlara ulaşabileceklerini ekledi.

Dijital Girişimcilik Kulübü Başkanı Ömer Faruk Özbil

Kulüp Başkanının konuşmasının ardından söz alan Alkan konuşmasına, konferansta öğrencilerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek kulüp başkanına daveti için teşekkürlerini ileterek başladı. Alkan, Endüstri Mühendisliği okuduğu zamanlarda geleceği konusunda endişeli olduğunu ve özgüveninin üniversite 2. Sınıfta staj yaptığı yerde kendi gibi çalışan insanları görerek arttığını belirtti. Alkan, “Farklı yerlerde çalışmaya devam ettim ve bu şekilde üniversite 3. Sınıfta internetle tanıştım. Şansıma üniversitede bilgisayar laboratuvarı kuruldu ve bende orada çalışmaya başladım. İlerleyen zamanlarda okulun veri tabanını düzenledim, web tasarımları yapmaya başladım ve bir dergide işe girdim” sözleriyle sektöre nasıl girdiğini anlattı.

Gelişen ve değişen teknolojiyi gören, dergide çalışırken aynı zamanda arkadaşıyla birlikte 2005 yılında www.shiftdelete.net sitesini kuran Alkan, “Biz bu siteyi kurmaya karar verdiğimizde örnek alabileceğimiz bir başka site yoktu. Kendi çapımızda siteye haberler girmeye başladık” sözleriyle kendilerine kılavuz edinecek site olmamasına rağmen işi bırakmadıklarına değindi. Alkan; “En büyük kırılma noktamızı gazetede gördüğümüz bir röportaj sayesinde yaşadık. Ünlü bir E-ticaret sitesinin kurucusuyla gerçekleştirilen röportajda iade edilen ürünlerle ilgili sıkıntıların yaşandığını ve şirketin iflas noktasına geldiğini öğrendik. Kendi aramızda bu soruna çözüm yolu geliştirip site kurucusundan randevu aldık” sözlerini aktardı.

Sözü, ileride iş arayacak öğrencilere tavsiye vermeye getiren Alkan, “İş ararken başvuracağınız şirketi araştırın, bir eksiğini bulursanız çözüm yolu üretin ve bu çözüm yolunuzu başvuru metninize ekleyin. Aktif iş arıyor ibaresinden ziyade böyle bir başvuru yaparsanız dönüş almanız çok olasıdır” ifadelerinde bulundu.

Teknoloji Detoksunun Önemi

Öğrencilerden gelen soru üzerine Alkan, “Hayatımızda pek çok ekran var. Bu ekranlara bakmaktan bazen hayat akışının dışında kalabiliyoruz. Bu sebeple mutlaka teknoloji detoksu yapın. Bir gün boyunca telefonunuzu elinize almayın. İlk yarım saat gerçekten zor geçiyor, eliniz sürekli telefonunuza gidiyor. Ama İlk yarım saati aştığınızda ise kendinizi yeniden hayata bağlanmış hissediyorsunuz” sözleriyle hızla gelişen teknolojinin bizi küçük detayları bile fark edemeyecek hale getirdiğini, bu detoksların bizler için bir çıkış yolu olduğunu belirtti.

Etkinlik sonunda Dijital İletişim Kulübü Başkan Yardımcısı Melikşah Aksu, Hakkı Alkan’a teşekkür belgesi takdim etti. Belge takdiminin ardından öğrencilerle toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

Share.

About Author

Leave A Reply