Şule Yücebıyık İletişim Atölyesi’nde

0

Işıl SIPÇIK, Berk BOZTAŞ
Fotoğraf: Dicle GÜNGÖR, Hamza AKTAY

Kurumsal İletişimciler Derneği Başkanı Şule Yücebıyık, 23 Ekim Çarşamba günü İletişim Atölyesi dersine konuk oldu. İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte Yücebıyık, “Dünyayı Geliştirecek Güç” başlıklı söyleşi gerçekleştirdi.

İÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ümit Sarı, Gazetecilik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hülya Semiz Türkoğlu, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğr. Gör. Fatih Özkoyuncu’nun İletişim Atölyesi dersine konuk olan Yücebıyık söyleşisine, kendini ve mesleğini tanıtarak başladı.

1994’te İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduğunu aktaran Yücebıyık aslında gazeteci olmak istediğini söyleyerek, okulundan çıkıp haber kanallarının kapısında gazetecileri beklediği anılarını anlattı. Yücebıyık, ilk röportajını Tansu Çiller’le kendisi Ekonomi Bakanı’yken gerçekleştirdiğini belirtirken Yeni Yüzyıl Gazetesi’nde ve Milliyet Gazetesi’nde görev aldığını da ekledi.

Kurumsal İletişimciler Derneği

Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Kurumsal İletişimciler Derneği hakkında konuşan Yücebıyık, dernek hakkında çeşitli bilgiler verdi. Birçok önemli markanın kurumsal iletişim direktörlerini bir araya getirmeyi başardığını söyleyen Yücebıyık, ”KiD”in kuruluş amacı ve marka yapılanması hakkında da açıklamalarda bulundu.

Öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulunan Yücebıyık, “Ben neden varım, ne istiyorum ve bunu gerçekleştirmek için ne yapıyorum” soruları üzerinde durdu.  Yücebıyık, ”Hayattaki amacınızı merkeze koyduktan sonra kendinizi sınamaya başlayın. Kendinize hayatta ilham aldığınız isimlerin listesini yapın, tutkulu olmadan bir şey olmuyor” diyerek sözlerine devam etti.


Tek Yol Bilim

Türkiye’de bilime meraklı gençler ile değerli bilim insanlarıyla bir araya getirmeyi planladıkları ücretsiz öğrenme platformu olan “Bilim Virüsü” isimli sosyal organizasyonun kuruluşundan ve amaçlarından bahseden Yücebıyık, “Bilim Virüsü, benim önderliğimde ama etrafımda 30’u aşkın kişiyle yola çıkılmış bir hareket. 2017 Aralık’ta gönüllü ekiple, iş insanları ve eğitimcilerin katılarıyla gerçekleştirdiğimiz toplantıyla kuruldu” dedi.

“Virüs”ün amacının giderek arka plana atılan gerçeklik, bilim ve bilginin yeniden gençlerin gündemine oturması ve bilgiyi seven insanlarla gençler arasında köprü oluşturmak olduğunu belirten Yücebıyık, “Ezber bozan yeni nesil bir öğrenme hareketi yarattık. Yeni bir dil kurgulayarak sadece öğrenmeye odaklanmak ve birbirimizden ilham almak için uğraşıyoruz. Bilimin yeni dallarını gençlerle buluşturarak ne yapmak istedikleri konusunda onlara yol açmaya çalışıyoruz” diyerek bu öğrenme platformundan faydalananların kaynaklara erişimi olmayan gençler olduğunu ekledi.

Söyleşi sonrası soru-cevap kısmının ardından Şule Yücebıyık’a İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Share.

About Author

Leave A Reply