Tezhip ve Minyatür Sanatları Sergisi Açıldı

0

Nisan Bahar ÖZEL
Fotoğraf: Dicle GÜNGÖR

İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin düzenlediği Klasik Türk Bezeme Sanatları Atölyesi sertifika töreni 19 Kasım Salı günü Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda gerçekleştirildi. Törenin devamında Tezhip ve Minyatür Sergisi İÜ Rektörlük Binası Girişi Sergi Salonu’nda açıldı.

Tören, Klasik Türk Bezeme Sanatları Atölyesi Eğitim Programı Sorumlusu Prof. Dr. Nil Sarı’nın açılış konuşmasıyla başladı.

Klasik Türk Bezeme Sanatları Atölyesi Eğitim Programı Sorumlusu Prof. Dr. Nil Sarı

Prof. Dr. Sarı, 10 yıla yakın süredir faaliyet gösteren atölye hakkında “Atölye 2010 yılında kuruldu, 10. seneye gelmek üzereyiz. Çok sayıda mezun verdik gerçekten çok verimli bir atölye. Benim hala bir iddiam var atölyemizle ilgili; Türkiye’nin en iyisidir” şeklinde konuştu. İstanbul Üniversitesi kapsamında eğitim veren atölyenin avantajlarının altını çizen Prof. Dr. Sarı, “Bir üniversite çatısı altındasınız. Bu çatı altında olmak demek eğitim alanının en üstünde olmak demektir. Onun için bu gördüğünüz dersleri bir kurs olarak görmeyiniz, siz aslında bir kurs değil üniversite eğitimi alıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Mezun olacak atölye öğrencilerinin çokluğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sarı, “Bugün çok sevinçliyim tezhip ve minyatürden bayağı büyük bir sınıf mezun ediliyor” sözlerinin ardından teşekkürlerini ileterek “Ne mutlu böyle hocalarımız böyle öğrencilerimiz var onlar gönüllü siz gönüllü. Gönüllü olmaya devam ettiğiniz sürece üstün seviyede çalışmalarımızı, eserlerimizi vermeye devam edeceğiz” diyerek konuşmasına son verdi.

Açılış konuşması sonrasında Klasik Türk Bezeme Sanatları Atölyesi öğretmenleri tarafından minyatür ve tezhip eğitimi alan öğrencilere sertifikaları teslim edildi.

Sertifika tesliminin ardından katılımcılar sergi açılışına davet edildi. Tezhip ve Minyatür Sanatları Sergisi 31 Aralık 2019’a kadar İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda ziyarete açık olacak.

Share.

About Author

Leave A Reply