Buse Biçer İletişim Atölyesinde

0

Işıl SIPÇIK, Nisan Bahar ÖZEL
Fotoğraf: Dicle GÜNGÖR

Bloomberg HT Sunucusu Buse Biçer, 11 Aralık Çarşamba günü İletişim Atölyesi dersine konuk oldu. İÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte Buse Biçer, “TV Sunuculuğu ve Ekonomi Haberciliği” konulu söyleşi gerçekleştirdi.

İÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ümit Sarı, Gazetecilik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hülya Semiz Türkoğlu, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğr. Gör. Fatih Özkoyuncu’nun İletişim Atölyesi dersine konuk olan Biçer, konuşmasına iletişim fakültesi öğrencilerine hedeflerini sorarak başladı.

Hedef olmadan sektörde yer bulmanın zorluğundan bahseden Biçer, “Ne yapmak istediğinizi bilin. Kendinizi yenilemeniz, bölümünüzün üzerine bir şey koymanız lazım. Uzmanlık alanı belirlemeniz bu durumda çok önemli” diyerek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Biçer, “Televizyon izlerken ‘iletişimci’ gibi izleyin” diyerek “iletişimci” olmanın sadece okulda kalmaması gerektiğini belirtirken, “Okuduğunuz sıraların hakkını verin” sözleriyle mesleğe okulda başlandığının altını çizdi.

Sektörde edindiği tecrübeler üzerinden katılımcılara tavsiyelerde bulanan Biçer, öncelikle “new media” denilen sosyal medya alanlarının görmezden gelinmemesi gerektiğini söyledi. Biçer, “Haber yapılırken kaynak çok önemli. Çünkü siz bilginin sorumluluğunu alıyorsunuz” aktararak “Eğer kaynağınızın verdiği bilgi ‘kesin’ değilse, haberi ‘iddia ediliyor’ sözü ile verirseniz üzerinizden sorumluluk atılır” sözlerini ekledi.

Biçer, “Gelen konuklara sorduğunuz sorular önemli, yaptığınız işin belli sorumlulukları var. Kamu işi yapıyorsunuz. Oturduğunuz koltukların bir bedeli var. Nereden başladığınız nereye gitmek istediğiniz bu durumda çok önemli” diyerek ekran önünde gerçekleştirilen röportajlar hakkında tavsiyelerde bulundu.

Olaylara uluslararası açıdan bakılması gerektiğini belirten Biçer, “Tarafsızlık diye bir şey yok. Eğer bir dünya görüşünüz varsa tarafınız vardır ama benim savunduğum görüş ‘objektif’ olmak” sözleriyle haberi aktarmanın en doğru yolunun tarafsızlık olduğunun altını çizdi.

Etkinlik sonunda soru-cevap kısmının ardından Buse Biçer’e Dr. Öğr. Üyesi Hülya Semiz Türkoğlu tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. Atölye bitiminde Biçer, İletim Gazetesi’ni ziyaret etti.

Share.

About Author

Leave A Reply