İç Güvenlik ve Dijital İletişim Sistemleri İlişkisi İstanbul İletişim’de Konuşuldu

0

Türkiye’nin ilk İletişim Fakültesi olarak 70 yıllık bilimsel birikimimizi kamuoyu ile paylaşmayı sürdürüyoruz. Bilimsel Çalışmalar Dizisi sunumlarında bu hafta Prof. Dr. Burcu Kaya Erdem’in yürütücülüğünü yaptığı “Türkiye’de İç Güvenliğin Sağlanması Sürecinde Dijital İletişim Sistemlerinin Etkin Kullanımına İlişkin Farkındalığın Belirlenmesi” başlıklı projenin detayları anlatıldı.

Bilimsel bilginin üretimi kadar paylaşımına da önem veren İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, bir süre önce Bilimsel Çalışmalar Dizisi etkinlik serisini başlattı. Yeni nesil araştırmacılara ilham vermek ve güncel bilim dünyasını daha iyi okuyabilmelerini sağlama amacıyla yürütülen etkinlik serisinin gündemi bu hafta iç güvenlik ve dijital iletişim sistemleri arasındaki ilişki ve farkındalık oldu.

Etkinlikte İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burcu Kaya Erdem’in yürütücülüğünü yaptığı “Türkiye’de İç Güvenliğin Sağlanması Sürecinde Dijital İletişim Sistemlerinin Etkin Kullanımına İlişkin Farkındalığın Belirlenmesi” başlıklı proje çeşitli yönleriyle ele alındı.

 “Projede emniyet teşkilatının dijital iletişim sistem ve uygulamalarına yönelik hedef kitle farkındalığının ve kullanım yeterliliklerinin ölçülmesini sağlamak amaçlandı” ifadelerini kullanan proje yürütücüsü Prof. Dr. Burcu Kaya Erdem, “İstanbul Üniversitesi’nin araştırma üniversitesi belirlenmesi ekseninde başta makro ölçekte üniversitemiz mikro ölçekte fakültemiz misyon ve vizyonunu önemli ölçüde revize etti” diyerek yürüttükleri araştırmanın çıkış noktalarına dikkat çekti.

Projede araştırmacı olarak yer alan Dr. Öğr. Üyesi Derya Gül Ünlü ile Arş. Gör. Dr. Oğuz Kuş projenin üç temel nokta üzerine inşa edildiğini belirtti. Emniyet Müdürlüğü’nün sosyal medya hesapları, mobil uygulama hizmetleri ve web sayfası verilerinin incelenerek analizler yapıldığını belirten akademisyenler bu yol ile farkındalığın ölçülmesinde güvenilirliği de sağlandığını vurguladılar.

Proje araştırmacılarından Doç. Dr. Özlem Arda birçok araştırmacıyı kurumun temsiliyetinde bir araya getirdiklerini belirtti.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ümit Sarı üniversite ve fakülte vizyonu çerçevesinde üniversite-kamu kurumları-vatandaşlar üçgeninde projeler geliştirmeyi sürdüreceklerini ifade etti.

Bilimsel Çalışmalar Dizisi kapsamında iki haftalık aralıklarla akademisyen ve öğrencilerin katılımında projelere dair detaylar ve çıktılar üzerinde duruluyor, sorular ve gelecek projeler için öneriler alınıyor.

Etkinliğin tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz:

Share.

Leave A Reply