Türk-Japon İlişkilerini Pekiştiren Yeni Bir Film

0

Gamze DAĞ, Özge Çağıl SÜTCÜ, Kübra ERDOĞAN
Fotoğraf: Işıl SIPÇIK

“Yuvaya Dönüş” filminin başrol oyuncuları Furkan Palalı, Burhan Öçal, Megumi Masaki, yönetmen Hakan Kurşun ve yapımcı Erdal Güven,  11 Nisan’da Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Şükrü Sim’in moderatörlüğünü yaptığı söyleşiyle İletişim Fakültesi Konferans Salonuna konuk oldu.

Söyleşi, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu’nun konuklara teşekkür belgesi takdim etmesiyle başladı. Belge takdiminin ardından filmin yapımcısı ve aynı zamanda filme konu olan “Tahran’dan Kaçış” kitabının yazarı Erdal Güven söz aldı. Japonya’ya ilk defa 1993 yılında Hürriyet gazetesinin Tokyo temsilcisi olarak gittiğini ve sonrasında da Türk- Japon ilişkilerini inceleme şansı bulduğunu belirten Güven, Türk-Japon ilişkilerinde 3 kritik nokta var diyerek bu noktaları şöyle sıraladı: “Bu noktalardan birincisi, 1897 yılında Abdülhamid Han ve Japonya İmparatoru Meiji’yi tanıştıran Abdürreşid İbrahim Efendi’nin Tokyo’ya gitmesidir. İkincisi, Ertuğrul Fırkateyni’nin 17 Eylül 1890’da Japonya’ya gönderilen hediyeleri götürürken 600 kişilik mürettebatıyla batarak şehit olmasıdır. Üçüncüsü ise 1985 yılında İran – Irak Savaşı sırasında Tahran’da mahsur kalan 215 Japon yolcunun THY’nin uçağı tarafından kurtarılmasıdır.”

Filmin ilk önce Japonya’da sonra da Türkiye’de vizyona gireceğini söyleyen Güven, “Filmin vizyona giriş tarihi belirlenirken dikkat edilen nokta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya’ya gerçekleştireceği ziyaret oldu” şeklinde konuştu. 2019 yılının Türk – Japon barış yılı olmasının da filmin tarihinde önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Güven, filmin konusu hakkında açıklamalarda bulunarak şu ifadeleri kullandı: “Konu, Türk İstihbarat Subayının ve bir Japon kızın aşkından doğan ve 33 yaşına gelen Yumi’nin Kapadokya’da yaşadıkları. Aslında bizim filmimiz Tahran filmi değil. Evet, Tahran’daki olayı ve bu olayın büyüklüğünü vurguluyoruz. THY’nin misyonunu anlatıyoruz ancak bir taraftan da 95 dakika boyunca, baba, kız ve sevgili üçgeninde geçen bir hikayeyi anlatıyoruz.”

Söyleşi, soru cevap kısmının ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Share.

Leave A Reply