İstanbul Üniversitesinde Halk Dansları Festivali

0

Dicle GÜNGÖR, Aylin AY 
Fotoğraf: Dicle GÜNGÖR, Aylin AY

İstanbul Üniversitesi Halk Dansları Kulübünün düzenlediği Halk Dansları Festivali 13 Mayıs’ta Prof. Dr. Fuat Sezgin Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Halk Dansları Festivali’ne Kadir Has Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Dicle Üniversitesi öğrencileri katıldı.

Festival İstanbul Üniversitesi Ana Kampüs bahçesinde dans gösterisiyle başladı. Ardından ekiplerle birlikte Prof. Dr. Fuat Sezgin Kongre ve Kültür Merkezi’ne geçildi.

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Sağlık Kültür Daire Başkanı Yavuz Padem’in konuşmasıyla devam etti. Padem, “Ülkenin Doğu’sundan, Batı’sından, Kuzey’inden ve Güney’inden birçok kültürün, bizim kültürümüzün, kaynaşmasını bugün burada göreceğiz” diyerek festivale katılan ekibe “Yoğun ders temposu içinde bu kültürel etkinliği icra ederek, kültürümüzü kuşaktan kuşağa taşıyarak bu işi kendinize bir vazife edindiğinizi görüyorum. Bunun için gerçekten hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum” sözleriyle teşekkür ve tebriklerini dile getirdi. Padem, aynı zamanda Halk Dansları Festivali’nin hazırlanmasına katkıda bulunan ekibe, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına ve İÜ Halk Dansları Kulübüne teşekkür etti.

Dans gösterileri, İstanbul Üniversitesi Ankara Seymenler ekibi, ardından Kadir Has Üniversitesi Aydın Yöresi ekibinin gösterilerini sunmasıyla başladı. Gösteriler arasında İÜ Sağlık Kültür ve Daire Başkanı tarafından Kadir Has Üniversitesi dans ekibine plaket verildi. Plaket takdiminin ardından Dicle Üniversitesi Diyarbakır Yöresi ekibi ve akabinde Marmara Üniversitesi Kırklareli Yöresi ekibiyle gösteri devam etti. Ardından Bostancı Halk Kültür Merkezi’nin Roman Havası ekibi  ve Namık Kemal Üniversitesi İzmir Yöresi ekibi halk danslarını sundu. Gösterinin son performanslarını, Üniversiteler Arası Halk Dansları Yarışması Türkiye Birincisi Dicle Üniversitesi ekibi ve  İstanbul Üniversitesi Fethiye Yöresi ekibi sergiledi.

Program bitiminde festivale katılan tüm ekiplere plaket verildi. 

Share.

About Author

Leave A Reply