Çocukluğumuzun Müzesi

0

Kardelen KOCATÜRK, Dicle GÜNGÖR

İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 tarihinde, şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur. 1700’lü yıllardan günümüze uzanan tarihi, bize oyuncaklarla sunan İstanbul Oyuncak Müzesi, Kadıköy’ün Göztepe ilçesinde bulunan tarihi bir köşkte yer almaktadır.

“Bundan bende vardı” cümlesiyle başlatılan ve çocukluk hatıralarının canlandırılması amacıyla kurulan müze, Sunay Akın’ın 20 yılda 40’a yakın ülkedeki antikacılardan ve açık arttırmalardan toplandığı oyuncakları sergilemektedir. Müze, aynı zamanda oyuncakların çeşitlerine göre bölümlere ayrılmıştır. Örneğin; uzay oyuncaklarının sergilendiği bölümde Ay’a ulaşma çabası, tren oyuncakları bölümünde ise sanayi devrimi oyuncakların diliyle anlatılmaktadır. Müzenin bu dekoru da sahne tasarımcısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır.

Avrupa’da  da önemli bir yere sahip olan İstanbul Oyuncak Müzesi, 2012 yılında düzenlediği ve dünyada bir ilk olan TOYCO-2012 İstanbul (Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği) buluşması ilk kez Türkiye’de gerçekleştirmiştir. Bu sayede de dünyada çocuk ve oyuncak müzeleri birliği kurulması konusunda öncü olmuş, İstanbul’a “oyuncak müzelerinin başkenti” unvanını kazanmıştır.

Müzenin en dikkat çeken özelliği ise 3 kuşaktan izler taşımasıdır. Müze bünyesinde; kuklalardan, bebek evlerine, oyuncak müzik aletlerinden maskelere ve trenlerden, 2. Dünya Savaşı’nı anlatan birçok oyuncağa ev sahipliği yapıyor.

Fotoğrafları orijinal boyutlarında görüntülemek için üzerine tıklayınız.

 

Share.

Leave A Reply