Banu Yaran Kılıç İletişim Fakültesinde

0

Işıl SIPÇIK
Fotoğraf: Dicle GÜNGÖR, Hamza AKTAY

Lila Kağıt Kurumsal İletişim Direktörü Banu Yaran Kılıç, 30 Ekim Çarşamba günü İletişim Atölyesi dersine konuk oldu. İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte Yaran Kılıç, “Kriz Yönetiminde İletişimin Önemi” başlıklı söyleşi gerçekleştirdi.

İÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ümit Sarı, Gazetecilik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hülya Semiz Türkoğlu, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğr. Gör. Fatih Özkoyuncu’nun İletişim Atölyesi dersine konuk olan Yaran Kılıç söyleşisine kendini tanıtarak başladı.

“Kriz nedir?” sorusunu ele alarak sunumuna başlayan Yaran Kılıç, bu tanımı kurumlar vasıtasıyla ele alacağından bahsederken adına veya devamlılığına zarar verecek tüm etkilerin kriz olduğunu belirtti. Krizin beklenmedik olduğunu söyleyerek bu beklenmeyen durumların insanlar üzerinde markaya duyulan güveni azaltma etkisi olduğunu ekledi.

Yaran Kılıç krizlerin “ürün, hizmet, tahrip, doğal afet, pazarlama hataları, insan davranışları” gibi etkilerle ortaya çıktığını belirterek, “Kriz yönetiminde hız çok önemli. Hemen müdahale ederek durumun kontrol altına alınması gerekiyor” diyerek kriz yönetimi hakkında bilgi verdi. Kriz yönetiminin en önemli noktasının krizle ilgilenecek bir ekip kurulması gerektiği olduğunu söyleyen Yaran Kılıç, “Kriz konularının derecelendirilmesi ve bu derecelendirmeye göre konuyla ilgili yetkililerin bilgilendirilmesi çok önemli” dedi.

Kriz senaryolarının önceden belirlenip hazırlık yapılması, kriz öncesi ve sonrası planlarının hazır bulunmasının önemini vurgulayan Yaran Kılıç, olası krizin markaya olan etkisinin ölçülmesi gerektiğini kaydetti.

Yaşanmış kriz olaylarından “Tavuksuz kalan KFC, H&M’in ırkçılık ile suçlanması, Keskinoğlu’nun kuş gribi krizini fırsata çevirmesi, Johnson & Johnson Tylenol krizi, Dominos Pizza çalışanların video krizi, Orkid’in yeni ambalaj üretimi” gibi örnekler sunan Yaran Kılıç, sunumunun ardından öğrencilerin sorularını cevapladı.

Söyleşi sonrası Banu Yaran Kılıç’a İÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Görevlilerinden Prof. Dr. Ali Murat Vural tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Share.

About Author

Leave A Reply