Öğrencilerimiz Kendini Savunmayı Öğreniyor

0

Aylin AY

İstanbul Üniversitesi Aikido Grubu, modern Japon savaş sanatını öğrencilerle buluşturdu. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ercan Arıcan ve Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Doktora öğrencisi Diyadin İlhan’la Aikido hakkında merak edilenleri konuştuk.

Prof. Dr. Ercan Arıcan

Ruhsal Gelişim Sağlıyor

Aikido, ilk olarak savaş alanında kılıçsız dövüşebilmeyi esas alan Samuraylar tarafından ortaya çıkarılmıştır. Savaş sanatı olan Aikidonun asıl amacının doğru enerjiyi ve yolu bulmak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Arıcan, “Bu sporu yapan kişiler dinginleşiyor ve hayata bakış açılarını değiştiriyorlar.  Aikido insanı yormuyor aksine dinlendiriyor” dedi. İlhan, “Aikidonun birinci amacı öz güven sağlamaktır. Temelde öğrencilere öz güven sağladıktan sonra onlara kendilerini savunmayı öğretiyoruz” ifadelerini aktardı.  Prof. Dr. Ercan, “Bazı insanlar bu teknikleri yaparken başta biraz zorlanıyorlar. Fakat zamanla vücudunuzu eğittiğiniz için vücudunuz  yavaş yavaş oturuyor” dedi.

Diyadin İlhan

Müsabakaları Olmayan Spor

Aikido temelinde savunmaya dayalı bir spordur. Bu nedenlidir ki diğer sporlara kıyasla müsabakaları yapılmaz. İlhan, Aikido yaparken eklemler üzerinde oynadıklarını ve olası bir hasarda en az 3 ay yatakta kaldıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “ Teknikler ciddi hasarlara neden olabiliyor. Karşıdaki kişiye zarar verilebileceğinden bire bir müsabakaları olmuyor. Diğer sporlarda vücudu koruyan aparatlar yer almakta. Tekvando yaptığım zamanlar müsabakalarda daima kask olurdu. Aikidoda böyle bir durum yok”.

Tüm Kadınlar Bu Sporu Yapmalı

Merkezi Fransa’da olan Dünya Aikido Federasyonu’na bağlı olduklarını söyleyen Prof. Dr. Arıcan, tüm dünyada bu federasyona bağlı Aikido yapan kadın sayısının en fazla Türkiye’de olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Arıcan, Türkiye’deki bütün kadınların Aikido yapmalarını öğütleyerek, “Karate, Tekvando, Kick Boks gibi sporlarda fiziksel güce ihtiyacınız vardır. Ama Aikidoda fiziksel güçten ziyade teknikler daha önemlidir. O nedenle Türkiye’deki bütün kadınların Aikido öğrenmesi kendilerini korumak adına büyük avantaj.  Aikido çok sert spor olmamakla beraber bir savaş sanatıdır” şeklinde konuştu. İlhan, Aikidodaki tekniklerin özellikle saldırılardan korunmak ve saldırıları kolayca bertaraf edebilecek teknikler olduğunu açıkladı.

“Bütün Öğrencilerimizi Bekliyoruz”

Prof. Dr. Ercan Arıcan ve Diyadin İlhan, Aikidoyu İstanbul Üniversitesinde öğrendiklerini belirterek bütün öğrencileri Aikido gruplarına davet etti. Prof. Dr. Arıcan, “Bizim öğrencilerimizin spor kültürünün olmaması üzücü bir durum. Hocalar ve öğrenciler olarak bu aktivitelere başlamamız çok büyük bir avantaj” dedi. Arkadaşı vasıtasıyla başladığı Aikidoda bu günlere kadar gelebildiğini söyleyen İlhan, “Spesifik bir yaş aralığımız yok. Çocuklardan yaşlılara kadar herkes bu sporla uğraşabilir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Share.

About Author

Leave A Reply