İlk Kara Delik Fotoğrafı Yayınlandı

0

Yağmur Ceren KURAL

Kara delik; astrofizikte, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi çok büyük bir cisimdir.

ABD Ulusal Bilim Vakfı’nın 2012’de bir kara deliğin çevresini gözlemlemek için kurulan Event Horizon Teleskobu’ndan (EHT) elde ettiği görüntü, NASA tarafından bugün saat 16:00’da yayımlandı. Bu görüntüyle dünyada ilk kez bir kara deliğin görüntüsü paylaşılmış oldu.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Hüseyin Esenoğlu, kara deliğin uzayda bir yıldız mezarı olduğunu vurgulayarak kara deliğin çok büyük bir kütleye sahip olduğunu belirtti.

Bugün görüntüsü paylaşılan kara deliğin, diğer kara delikler arasında en büyük kütleye sahip olduğunu kaydeden Doç. Dr. Esenoğlu, dünya tabanlı ölçeklerden ve verilerden ortaya çıkabilmesinden dolayı bu kara deliğin seçildiğini ifade etti.

Daha önceki kara delik görüntülerinin hep canlandırmadan ibaret olduğunu dile getiren Doç. Dr. Esenoğlu, bugün yayınlanan görüntünün ilk kez gerçek olarak kara deliği görebilme imkanını bize sunduğunu bildirdi.

TARİHTE ÇEKİLEN İLK KARA DELİK FOTOĞRAFI

Share.

About Author

Leave A Reply